Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Protestat kundër reformës së pensioneve në Francë, qytetarët paralajmërojnë përshkallëzimin e tyre

  FrontOnline
  25 Mars 2023

  Sindikatat dhe qytetarët në Francë kanë njoftuar përshkallëzimin e protestave pas një vendimi për të rritur moshën e pensionit nga 62 në 64 vjeç. Protestuesit francezë kanë ngritur barrikada të improvizuara kundër forcave të policisë. Punëtorët e pastrimit janë në grevë që prej datës 6 mars.

  Ditën e djeshme, në Francë ka pasur qetësi, por për sot janë paralajmëruar demonstrata të reja. Të enjten, më shumë se 903 zjarre u ndezën në të gjithë vendin.

  Ndërkohë stafi i Macron është i frikësuar se presidenti do të bëhej “Marie Antoinette”, së cilës iu pre koka publikisht nga gijotina me Louis XVI në tetor 1793.  Protestat detyruan Emmanuel Macron të anulonte vizitën e mbretit Charles, e para që nga marrja e detyrës.

  Në të njëjtën kohë, përplasjet mes protestuesve dhe policies janë raportuar edhe në Bruksel. Ditën e djeshme, Komisionerja e Këshillit të Europës për të Drejtat e Njeriut Dunia Mijatovic shprehu shqetësimin për “përdorimin e dhunës” kundër protestuesve që protestojnë për reformën e pensioneve dhe i bëri thirrje Francës që të respektojë të drejtën e tyre për të demonstruar./FrontOnline/

  Getinjo për LGBT: Nuk e kam pas mendimin shumë të mirë për ta
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Kryeministri spanjoll Pedro Sanchez njoftoi të hënën se Spanja do të shkojë në zgjedhje të përgjithshme të parakohshme më 23 korrik. Ky...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  Ministri i Punëve të Jashtme i Serbisë, Ivica Daçiq, tha se “aktet e njëanshme” të autoriteteve të Kosovës rrezikojnë ta destabilizojnë rajonin...
  Bota/Rajoni29 Maj 2023
  75 shkolla në të gjithë Serbinë kanë marrë njoftime për bomba deri në orën nëntë të mëngjesit të sotëm. Kështu i është...
  Të tjera
  Lajme29 Maj 2023
  Për të martën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira, ku kryesisht gjatë orëve të pasditës dhe mbrëmjes, pritet të ketë...
  Lajme29 Maj 2023
  Pas përleshjeve në veri mes protestuesve serbë dhe forcave të KFOR-it, nën arrest po mbahen të paktën tre persona. Përmes burime nga...
  Lajme29 Maj 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, ka thënë se dialogu është e vetmja rrugë për të ecur përpara, duke i bërë thirrje...
  Lajme29 Maj 2023
  Ish-presidenti Fatmir Sejdiu ka thënë se shihet qartë që protestat në veri janë të dhunshme dhe të udhëhequra nga bandat e njohura...
  Lajme29 Maj 2023
  Ministria e Punëve të Jashtme e Austrisë i ka dënuar fuqishëm sulmet e dhunshme ndaj ushtarëve të KFOR-it, pjesëtarëve të EULEX-it dhe...
  Lajme29 Maj 2023
  Shefja e UNMIK-ut, Caroline Ziadeh, ka thënë se është e alarmuar nga dhuna në veri të Kosovës dhe veprimet e mëparshme gjatë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.