×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Protestat e opozitës në Bjellorusi lënë në “hije” mitingun e Lukashenkos

  FrontOnline
  16 Gusht 2020

  Dhjetëra mijëra kundërshtarë të presidentit bjellorus Aleksandar Lukashenko janë mbledhur sot në Minsk për të protestuar kundër zgjedhjeve të diskutueshme.

  “Marshi për liri” në qendër të kryeqytetit vjen në mes të zemërimit në rritje për pretendime për manipulim të sondazhit dhe dhunës policore në protestat pasuese.

  Ndërkohë, në një adresë drejtuar një turme më të vogël prej disa mijëra, Lukashenko u bëri thirrje mbështetësve të mbrojnë vendin e tyre dhe pavarësinë.

  Tubimet rivale po zhvilloheshin pasi Rusia ra dakord të ofronte ndihmë sigurie në rastin e kërcënimeve ushtarake të jashtme për Bjellorusinë. Lukashenko ka folur dy herë me presidentin Vladimir Putin gjatë fundjavës.

  Trazirat në Bjellorusi shpërthyen pasi Lukashenko pretendoi një fitore dërmuese në zgjedhjet e së dielës së kaluar, rezultati i të cilave u dënua mes akuzave të gjera për manipulim të votave.

  Komisioni Qendror i Zgjedhjeve thotë se Lukashenko, i cili është në pushtet që nga viti 1994, fitoi 80.1 për qind të votave dhe kandidatja kryesore e opozitës Svetlana Tikhanovskaya 10.12 për qind.

  Por Tikhanovskaya këmbëngul se aty ku u llogaritën votat siç duhej, ajo fitoi mbështetje duke filluar nga 60 për qind në 70 për qind.

  Raportet e medieve sugjerojnë se disa mijëra njerëz po merrnin pjesë në tubimin pro-qeveritar. Duke folur me përkrahësit, Lukashenko tha se ai nuk i pëlqen mitingjet dhe nuk kishte nevojë për dikë për ta mbrojtur atë.

  Ai tha se nuk ishte faji i tij që ai duhej të kërkonte ndihmën e tyre. Duke refuzuar thirrjet për ri-kandidimin e zgjedhjeve presidenciale, ai tha se Bjellorusia do të “vdiste si shtet” nëse kjo do të ndodhte. /KP/

  Artani paralajmëron Xhulin: Ruaju!
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një tërmet me magnitudë 5.7 ballë të shkallës Rihter goditi rajonin Tarapacá në Kili, njoftoi sot Qendra Sizmologjike Evropiane-Mesdhetare (EMSC), transmeton FrontOnline....
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Një 84-vjeçar humbi jetën, dy persona u plagosën dhe shtëpia u shkatërrua nga një shpërthim që ndodhi në një shtëpi në kryeqytetin...
  Bota/Rajoni02 Dhjetor 2023
  Fluturimet në aeroportin e dytë më të madh të Gjermanisë janë anuluar deri në mesditë. Dëbora e madhe përmbyti kryeqytetin e Bavarisë...
  Të tjera
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banorët e Big Brother VIP Kosova, Edona dhe Adri kanë diskutuar për zhvillimet që kanë ndodhur në shtëpi. Pas situatave të ndryshme,...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Ardi ka filluar të njoftohen më tepër me Kaderin, gjatë darkës pas ‘Prime’. Ai tha për Kaderin se “është një vajzë simpatike”....
  Lajme02 Dhjetor 2023
  Prokuroria e Speciale e Republikës së Kosovës (PSRK), ka ngritur aktakuzë ndaj 10 personave, prej tyre tetë zyrtarë dhe dy qytetarë, në...
  Sport02 Dhjetor 2023
  Shpresat e Real Madridit për të nënshkruar me yllin e Bayern Munichut, Alphonso Davies në vitin 2024 janë goditur nga një tjetër...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Derisa po qëndronin në dhomën e gjumit Kaderi ka thënë se “unë ndihem e kërcnuar nga Blerando”. Ai duke kënduar i ka...
  Vip02 Dhjetor 2023
  Banori më i ri i Big Brother VIP Kosova, Ardi dhe Buci kanë diskutuar për sjelljet e Bleros, ku disa nga deklaratat...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.