Gjuha:
×
 • Lajme
 • Front TV
 • Front TV

  Protesta e gastronomve, i dorëzojnë çelësat para qeverisë për shkak të kufizimeve

  FrontOnline
  27 Korrik 2020

  Pronarë të lokaleve të gastronomisë nga e gjithë Kosova kanë protestuar sot në sheshin “Zahir Pajaziti” në Prishtinë, raporton Front Online.

  Kjo protestë ka ardhur si shenjë pakënaqësie ndaj vendimit të Qeverisë që nuk i lejon të punojnë pas orës 21.00.

  “Sot jemi të sëmurë ekonomikisht dhe sot paguajmë taksa, diçka nuk po shkon, sot është aksion po ja japim çelësin tonë, se ju me vendimet e juaja na e keni qit neve çelësin, po presim përkrahje për atë që na kemi investu që 20 vjet, edhe ne kemi familje edhe ne kemi prindër nuk duam që ta çojmë virusin në shtëpi.

  Nëse keni dyshime për rolin e gastronomisë në shoqëri, po ju themi që kur ne s’jemi mirë nuk janë mirë edhe biznese tjera.

  Ju bëj thirrje qeverisë, kaloni buxhetin tregoni veten sepse është koha e fundit me i ndihmu bizneset. Kërkesa është subvencion i pagave, mbulim i qirasë, riprogramim i kredive dhe ulje e TVSH-së edhe për sallat e dasmat e diskotekat kërkojmë rimbursim financiar, nëse nuk reagoni sot një javë jemi prap këtu, ju nuk po jepni përgjegjësi morale”, kanë thënë nga Shoqata e Gastronomisë gjatë protestës para mediave.

  Gastronomët në shenjë simbolike kanë filluar t’i dorëzojnë çelësat e lokaleve para qeverisë.

  Ata vazhdimisht po bëjnë thirrje se janë në prag të falimentimit dhe se po punojnë me vetëm 20 për qind të kapaciteteve.

   

  https://www.facebook.com/FrontOnlineMedia/videos/572809600080841/?v=572809600080841

   

  Importuesi nga SHBA-ja: Devolli Corporation me standarde amerikane
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Trupat shtesë të NATO-s filluan të mbërrijnë në Kosovë të hënën, pasi mbetën të plagosur 30 trupa paqeruajtëse të KFOR-it në përleshjet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i AAK-së, Besnik Tahiri thotë se duhet thënë e vërteta për veriun dhe se kryetarët atje “duhet ta kenë njëfarë legjitimiteti”....
  Lajme05 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...
  Të tjera
  Lajme05 Qershor 2023
  Personeli ushtarak italian i dislokuar me misionin e NATO/KFOR-it, i plagosur gjatë protestës së paprovokuar në veri të Kosovës, u transportua përsëri...
  Sport05 Qershor 2023
  Gjilani dhe Prishtina do të përballen sot në finalen e Kupës së Kosovës. Ndeshja fillon në ora 18:00 dhe do të zhvillohet...
  Lajme05 Qershor 2023
  Drejtori i Byrosë Kosovare të Sigurimit Sami Mazreku ka mirëpritur aksionin e policisë së Kosovës për heqja nga qarkullimi të automjeteve pa...
  Lajme05 Qershor 2023
  I dërguari i posaçëm i Shteteve të Bashkuara të Amerikës për Ballkanin Perëndimor, Gabriel Escobar, dhe ai i Bashkimit Evropian për dialogun...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, ka folur sërish për situatën në veri. Një artikull për situatën e veriut i ka kushtuar edhe...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Dimal Basha thotë se opozita po përpiqet ta rrëzojë Qeverinë Kurti. Basha ka publikuar një letër që Matthew...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.