×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Propozohet gjendja e re e jashtëzakonshme në Republikën Çeke

  FrontOnline
  22 Nëntor 2021

  Ministri në largim i Shëndetësisë i Çekisë, Adam Vojtech, ka thënë se do të propozojë një gjendje të re të jashtëzakonshme, për t’u marrë me rritjen e rasteve me COVID-19 . Gjendja e jashtëzakonshme, ndër të tjera, do t’i lejojë autoritetet të vendosin studentë të mjekësisë në spitale.

  Kurse kufizimet e reja për të pavaksinuarit hynë në fuqi sot. Një test negativ PCR/antigjen nuk është më i mjaftueshëm për të hyrë në restorante dhe parukeri, apo për të ndjekur ngjarje sportive apo kulturore. Do të mjaftojë vetëm prova e vaksinimit ose shërimit nga COVID-19.

  Megjithatë, kryeministri në largim ka thënë se ndryshe nga Austria, nuk do të ketë asnjë bllokim të ri, shkruan BBC.

  Qeveria e re, e cila duhet të emërohet në dy javët e ardhshme, është shprehur gjithashtu kundër një bllokimi të ri, megjithëse tani ka deklarata kontradiktore nga anëtarët e ardhshëm të kabinetit për këtë çështje.

  Të dielën u regjistruan 8 mijë e 244 raste, shifra më e lartë për një ditë të diel, që nga fillimi i pandemisë. Ato pasojnë një rekord të ri prej më shumë se 23,000 rastesh në një ditë të vetme.

  Numri i njerëzve të hospitalizuar po rritet dhe disa kanë frikë se mund të përballen edhe një herë me shifrat maksimale të marsit, kur kishte nëntë mijë të shtruar në spital, dy mijë prej të cilëve në kujdes intensiv.

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.