×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pritet vendimi për vrasjen e ish-kryeministrit të Libanit

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Një tribunal i përkrahur nga Kombet e Bashkuara, pritet që të martën të bëjë publik vendimin për katër burrat e akuzuar për përfshirje në vrasjen e ish-kryeministrit të Libanit, Rafik Hariri në Bejrut më shumë se 15 vjet më parë.

  Të katër të dyshuarit, që janë anëtarë të grupit militant shiit të Libanit, Hezbollah, janë gjykuar në mungesë nga Tribunali Special për Libanin që ka bazën jashtë Hagës.

  Vendndodhja e të akuzuarve, Salim Jamil Ayyash, Hassan Habib Merhi, Hussein Hassan Oneissi dhe Assad Hassan Sabra, ende nuk dihet.
  Hariri, dikur ligjvënës, që ka qenë më i afërt me opozitën në parlament, është vrarë më 14 shkurt të vitit 2005, si pasojë e një shpërthimi që ka goditur makinën e tij.

  Si pasojë e sulmit vetëvrasës me bombë patën vetëm 21 persona, derisa janë plagosur 226 të tjerë.

  Hariri, mysliman sunit, ka mbështetur thirrjet që Siria të largojë trupat e saj që kanë qenë në Liban prej vitit 1976.

  Zemërimi lokal dhe ai ndërkombëtar për këtë sulm pati shtyrë qeverinë pro-siriane të Libanit që të japë dorëheqje dhe që Siria të tërheqë trupat nga ky shtet.

  Hezbollahu dhe Damasku kanë mohuar përfshirjen në këtë rast./ Rel

  Comodita nis 35 kontejnerë me dyshekë për në SHBA
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  I ati i 14 vjeçares Vanja Gjorçevska, Aleksandar Gjorçevski sonte pas Gjykatës Penale ku ndodhej para gjykatësit në procedurë paraprake, do të...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Të paktën 50 palestinezë janë vrarë nga sulmet ajrore izraelite në dy shkolla që ofronin strehim për të zhvendosurit në Daray të...
  Bota/Rajoni04 Dhjetor 2023
  Tërmeti me magnitudë 5.1 ballë është regjistruar në Turqi. Gjithashtu është shënuar edhe pasgoditje, që arrin në 4.5 ballë, brenda 3 minutave....
  Të tjera
  Vip04 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, opinionistja Anita Haradinaj ka komentuar raportin aktual mes Santianës dhe Bucit. Ajo është zotuar...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Opinionisiti i Big Brother VIP Kosova, Bledi Mane ka komentuar për situatën e Bucit dhe Santianës, ku ka përfshirë edhe banorët e...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Pas marrjes së letrës nga i dashuri i Santianës, Bucit i është kërkuar të ndajë mendimin e tij rreth kësaj. Buci ka...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, është transmetuar një video material me protagonistë, dy personazhet më të komentuara këto ditë...
  Vip04 Dhjetor 2023
  Santiana sonte ka marrë një letër nga i dashuri i saj, ku përpos zhgënjimit, ai shfaqi edhe mbështetjen për të. Ai i...
  Lajme04 Dhjetor 2023
  Avokati i njohur Besnik Berisha, ka thënë se vrasesi armën me të cilën e ka vrarë Liridonën e kishte fshehur në sanë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.