×
 • Lajme
 • Lajme

  Pritet rinisja e dialogut mes shqiptarëve të Luginës dhe qeverisë serbe

  FrontOnline
  15 Nëntor 2021

  Nesër pritet të rifillojë dialogu i ngecur në mes të qeverisë së Serbisë dhe përfaqësuesve shqiptarë të Luginës së Preshevës rreth platformës politike të aprovuar nga këta të fundit për të drejta në arsim, kulturë, informim, simbole kombëtare, dygjuhësinë dhe zhvillimin ekonomik.

  Në takimin e parë tashmë të paralajmëruar pritet që të diskutohet për arsimin shqip dhe problemet që e përcjellin atë.

  “Me mbështetjen e zyrtarëve në Republikën e Kosovës dhe Republikën e Shqipërisë dhe në koordinim me bashkësinë ndërkombëtare përfundimisht do të fillojmë të zgjidhim çështjet që kanë të bëjnë me pranimin e diplomave nga Republika e Kosovës, heqjen e të gjitha pengesave sa i përket njohjes së diplomave nga Shqipëria e Maqedonia e Veriut, zgjidhjen e çështjes së mungesës së teksteve mësimore, zgjidhjen e çështjeve tjera teknike që kanë të bëjnë me cilësinë e mësimit në Luginë të Preshevës’, tha Ragmi Mustafa, kryetar i KNSH’së për RTK’në.

  Mustafa ka thënë se këto kërkesa në këtë dialog kanë për bazë përmirësimin e jetës së qytetarëve shqiptarë në këtë rajon të cilët skajshmërisht ishin të injoruar deri më tani nga qeveria në Beograd ndërsa zgjidhja e statusit politik të shqiptarëve të Luginës pritet të zgjidhet në dialogun Prishtinë Beograd.

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Lajme18 Korrik 2024
  Franca nuk dëshiron konfrontime të reja në veri e të cilat mund të lindin lidhur me çështjen e hapjes së urës së...
  Lajme18 Korrik 2024
  Aviacioni i SHBA-së nga Komanda Rajonale në Lindje e Forcave Kosovare të udhëhequr nga NATO ka ndihmuar sot Departamentin e Zjarrfikësve të...
  Lajme18 Korrik 2024
  Kryeministri Albin Kurti u ka bërë thirrje qytetarëve që t’i ndjekin udhëzimet zyrtare nga autoritetet e Kosovës pas ngjarjes së fundit në...
  Të tjera
  Sport18 Korrik 2024
  Llapi është mposhtur në “Zahir Pajaziti” edhe në ndeshjen kthyese nga Wisla Krakowa në kuadër të kualifikimeve për Europa League. Pjesa e...
  Lajme18 Korrik 2024
  Artan Hajrizi vëllai i Faton Hajrizit i cili po dyshohet për vrasjen e një polici në Serbi, ka treguar se si vëllai...
  Lajme18 Korrik 2024
  Arbër Rexhaj, deputet i VV-së, ka thënë se i dyshuari për vrasjen e një polici serb në Serbi, është kriminel që ka...
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Një familje e cila raportohet të jetë nga Maqedonia e Veriut, ka pësuar aksident të tmerrshëm në afërsi të Leskovcit ndërsa po...
  Lajme18 Korrik 2024
  Autoritetet në Serbi kanë nisur sot në orën 19:00 kërkimet edhe me helikopterë mbi zonën ku ndodhi vrasja e mbrëmshme e policit....
  Bota/Rajoni18 Korrik 2024
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka refuzuar bisedimet për arritjen e një marrëveshjeje me Rusinë, pa miratimin e Kievit, pasi kryeministri hungarez, Viktor...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.