×
 • Vip
 • Vip

  Princi Harry dhe Dukesha Meghan, duan t’i japin fund urrejtjes online

  FrontOnline
  30 Qershor 2020

  Çifti i famshëm mbretëror, Harry dhe Meghan, duan të shohin që fjalimet dhe deklaratat urryese të njerëzve online, të kenë përfunduar.

  Duka dhe Dukesha e Sussexit të cilët në fillim të vitit hoqën dorë nga obligimet e familjes mbretërore britanike, këto javët e fundit e kanë mbështetur lëvizjen “Black Lives Matter” si dhe po vazhdojnë të bëjnë thirrje për kujdes ndaj shëndetit mendor, duke i ndihmuar edhe organizatat bamirëse të cilat i dedikohen këtij problemi, transmeton Koha.

  Por, së fundmi një burim i afërt i dyshes ka bërë të ditur se, Harry dhe Meghan, janë përkushtuar në betejën për t’i dhënë fund mesazheve e deklaratave me përmbajtje negative të cilat bëhen online, si dhe po e shfrytëzojnë organizatën e tyre të re joprofitabile, “Archwell”, e cila është emëruar sipas djalit të tyre 13 muajsh, Archie, për t’i përkrahur grupet për të drejtat civile dhe drejtësi racore.

  “Derisa jemi duke e zhvilluar organizatën ‘Archwell’, një prej çështjeve që ka zgjuar interesim të madh te Duka dhe Dukesha e Sussexit, është adresimi i deklaratave dhe postimeve negative online, dhe ne kemi punuar me grupe të ndryshme për të drejtat civile dhe racore, rreth këtij problemi. Gjatë javëve të fundit, kjo çështje është bërë edhe më e rëndësishme dhe, Harry e Meghan, kanë punuar shumë në inkurajimin e kryeshefave ekzekutiv anembanë globit që të qëndrojë në solidaritet me koalicionin e grupeve të drejtësisë civile dhe racore të tilla si: NAACP, ‘Color of Change’ dhe ‘Anti-Defamation League’, të cilat po bëjnë thirrje për ndryshime strukturore në botën tonë online,” citohet të ketë thënë një burim i afërt për revistën “People”.

  Ndërkohë, në fillim të këtij muaji u raportua se, çifti i famshëm i showbizit ka zhvilluar thirrje telefonike me liderët e komunitetit, për të diskutuat për mënyrat se si mund t’i dalin në ndihmë lëvizjes “Black Lives Matter”.

  Curri: Atdheu dhe Xhuli ia kaluan për shpejtësi të krijimit të lidhjes, Vivien dhe Getinjos (VIDEO)
  Nga Rubrika
  Vip08 Dhjetor 2023
  Azemi ka folur për Blerandon dhe rivalitetin që po ekziston ndaj tyre në shtëpinë më të madhe në vend. Ai tha se...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Këtë javë kanë ndodhur debate të ashpra mes Blerando, Azemit dhe Bucit. Në një klip shfaqej Blerando duke i thënë Azemit se...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Opinionistja e Big Brother VIP Kosova Anita Haradinaj ka pasur një koment për Blerandon. Ajo i ka thënë Blerandos se “unë të...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.