×
 • Lajme
 • Lajme

  Prestreshi: Laboratorët janë të obliguar të dërgojnë qarkullimin javor për testet

  FrontOnline
  12 Gusht 2020

  Kryetari i Autoritetit Kosovar të Konkurrencës, Valon Prestreshi ka mbajtur konferencë për medie rreth monitorimit të çmimeve për kryerjen e testeve molekulare dhe serologjike për SARS Cov-2.

  Prestreshi ka thënë se kompanitë janë të detyruara çdo të hëne të dorëzojnë qarkullimin e këtyre të shërbimeve.

  “Pas vendimit për licencim për lejim të testimit për COVID-19, AKK i ka njoftuar ndërmarrjet e licencuara që detyrimisht ti zbatojnë dispozitat për ligjin e mbrojtjes së konkurrencës. Duke pasur parasysh ndjeshmërinë AKK e konsideron si interes të shërbimit publik dhe shtetëror. Atëherë në do të jemi ndihmë për çfarë do parregullsi. Ne kemi kërkuar që deri të hënën t’i dorëzojnë në AKK çmimet për shërbimet e kryera në mënyrë elektronike, dhe ato janë të detyruara që qarkullimin javor çdo të hënë ta dorëzojnë të ne”, është shprehur ai.
  “Ndërmarrjet janë të detyruara që inportet e testeve serologjike ti dorëzojnë AKK dhe të gjitha kompanitë janë të obliguara ta dorëzojnë planin e biznesit, ka thënë Prestreshi.

  Mes tjerash ai ka thënë se AKK këtë shërbim e ka konsideruar si interes shtetëror.

  “Autoriteti këtë shërbim e ka konsideruar si interes shtetëror dhe meqenëse për herë të parë po fillon ne i kemi paraprirë këtyre hapave

  Rikthehet Blasta, Artani i kërkon falje nga zemra
  Nga Rubrika
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Fitim Shishani, njohës i sigurisë, lidhur me rastin e vrasjes së Liridona Murselit, tha se është vështirë të thuhet një diçka për...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Liridona Murseli u vra të mërkurën mbrëma në rrugën “Dalip Alshiqi”. Ajo ishte duke shkuar në shtëpi bashkë me bashkëshortin, Naim Murseli,...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Detajet e para të natës tragjike së 29 nëntorit ku mbeti e vrarë 33-vjeçarja, Liridona Murseli morën kthesë sot kur Policia e...
  Të tjera
  Vip01 Dhjetor 2023
  Gjatë spektaklit ‘Prime’ të Big Brother VIP Kosova, Adri ka hedhur akuza kundrejt Blerandos, për një gjest të pahijshëm. Adri ka thënë...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Spektakli ‘Prime’ i Big Brother VIP Kosova, ka nisur me transmetimin e një video materiali, protagonistë të së cilit janë, Blero dhe...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Buci thotë se “akoma s’ka asgjë mes tij dhe Santianës”, por kjo e fundit insiston se janë veç miq (VIDEO) Gjatë spektaklit...
  Vip01 Dhjetor 2023
  Sonte në shtëpinë me të famshme ka hyrë e fejuara e Yllit Verona. Ajo do të takoj Yllin, ku do të tregoj...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Detaje tronditëse u zbuluan sot për vrasjen e Liridona Murselit, të mërkurën mbrëma në rrugën “Dalip Alshiqi”, në Prishtinë. Vrasja e saj...
  Lajme01 Dhjetor 2023
  Ministria e Mbrojtjes ka reaguar lidhur me raportimet se i dyshuari i tretë për vrasjen në Prishtinë është pjesëtar i FSK-së, transmeton...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.