×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Presioni i gjakut është më i lartë dhe më i vështirë për t’u menaxhuar në dimër

  FrontOnline
  13 Shtator 2023

  Hulumtimi i ri i paraqitur në Sesionet Shkencore të Hipertensionit 2023 të Shoqatës Amerikane të Zemrës sugjeron se moti mund të ndikojë në presionin e gjakut.

  Studiuesit besojnë se këto ndryshime sezonale në shtypjen e gjakut mund të kërkojnë më shumë monitorim të mjekut dhe modifikime të trajtimit.

  Rreth 1.28 miliardë njerëz të moshës 30-79 vjeç në mbarë botën kanë hipertension, i njohur gjithashtu si presioni i lartë i gjakut.

  Kur njerëzit kanë presion të lartë të gjakut, gjaku i tyre ka vështirësi të qarkullojë nëpër trup. Kjo rritë rrezikun për sëmundje kardiovaskulare dhe komplikime të tjera.

  Shkaku kryesor i hipertensionit është ende i panjohur, por studimet e kaluara tregojnë se disa faktorë mund të rrisin rrezikun e presionit të lartë të gjakut, si për shembull obeziteti, etnia, rezistenca ndaj insulinës, pirja e duhanit dhe një dietë me shumë kripë.

  Studimet e mëparshme kanë treguar se ka një variacion sezonal kur bëhet fjalë për presionin e gjakut.

  Në përgjithësi, presioni i gjakut është i prirur të rritet gjatë muajve më të ftohtë dhe të ulet gjatë muajve të ngrohtë.

  “Një nga mënyrat kryesore në të cilën presioni i gjakut rregullohet në trup është që arteriet ose të shtrëngohen ose të lirohen – ne e quajmë atë vazokonstriksion dhe vazodilatim të besuar,” shpjegoi Dr. Yu-Ming Ni, një kardiolog dhe lipidolog, i cili nuk ishte i përfshirë në studim.

  Një studim në prill 2021 zbuloi se rritja e temperaturës së dhomës me 10 gradë C shkakton ndryshim të rëndësishëm në presionin sistolik të gjakut.

  Një studim tjetër në shkurt 2016 zbuloi se të moshuarit që jetonin në shtëpi të ftohta me më pak se 17 gradë C kishin presion më të lartë të gjakut, vlera më të dobëta të biomarkerit në gjak dhe shëndet të keq të mushkërive.

  Për këtë studim, studiuesit shqyrtuan të dhënat elektronike shëndetësore me mbi 60 mijë të rritur, të trajtuar për presionin e lartë të gjakut midis korrikut 2018 dhe qershorit 2023 në gjashtë qendra të kujdesit shëndetësor.

  Kur analizuan leximet sezonale të presionit të gjakut, shkencëtarët zbuluan se, mesatarisht, presioni sistolik i gjakut i një pjesëmarrësi në studim u rrit deri në 1.7 mm Hg në muajt e dimrit krahasuar me muajt e verës, transmeton KlanKosova.tv.

  “Gjetjet mbështetën ekzistencën e variacionit sezonal në presionin e gjakut, i cili është vërejtur në studimet e mëparshme,” shpjegoi për MNT Robert B. Barrett, një inxhinier softuerësh në Shoqatën Mjekësore Amerikane në Greenville, dhe autori kryesor i këtij studimi.

  Për shkak se njerëzit me presion të lartë të gjakut kanë më pak të ngjarë të kontrollojnë presionin e tyre të gjakut në dimër në krahasim me verën, Barrett tha se mund të nevojiten ndërhyrje më të mëdha të mjekëve dhe ndryshim i stilit të jetesës, transmeton Klankosova.tv.

  “Ndryshimet sezonale në presionin e gjakut ka një efekt thelbësor në kontrollin e hipertensionit, shpesh i përcaktuar si presioni i gjakut <140/<90”, vazhdoi ai. “Nëse presioni i gjakut kontrollohet shumë mirë, për shembull në <130/<80, atëherë ndryshimi sezonal do të ketë pak efekt në kontrollin në <140/<90”.

  “Megjithatë, nëse presioni i gjakut nuk kontrollohet mirë, atëherë pacientët afër nivelit 140/90 mund të përfitojnë nga monitorimi i rregullt i presionit të gjakut, ndjekja më e afërt mjekësore dhe shmangia e uljes së aktivitetit fizik dhe rritjes së peshës në fund të vitit”, shtoi Barrett. “Disa pacientë mund të përfitojnë nga ndërhyrja farmakologjike  për të mbajtur presionin e gjakut të kontrolluar gjatë dimrit”.

  Pas rishikimit të këtij studimi, Dr. Cheng-Han Chen, kardiolog ndërhyrës dhe drejtor mjekësor, i pa përfshirë në hulumtim, i tha MNT se, ky studim është i rëndësishëm për shkak të grupit të madh dhe të larmishëm të pjesëmarrësve.

  KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lifestyle26 Shtator 2023
  Dashi Zemërgjerësia do të shënjojë jetën tuaj në çift. Edhe pse në disa momente mund të keni ndonjë dyshim, kjo nuk do...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  E folura në gjumë është një nga fenomenet më interesante në organizmin e njeriut. Pavarësisht se shumë njerëz në botë flasin në...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  Dashi Do futeni ne një faze te re sot ne jetën tuaj ne çift. Marrëdhënia me partnerin do ketë goxha përmirësime. Mundohuni...
  Të tjera
  Vip26 Shtator 2023
  Arjan Konomi është larguar nga ekranet këtë periudhë dhe aktualisht ndodhet me pushime duke vizituar shumë vende të botës, eksperiencë të cilën...
  Bota/Rajoni26 Shtator 2023
  Sipas të dhënave, qeveria gjermane ka rënë dakord për një paketë masash për të mbështetur sektorin e vështirë të ndërtimit dhe strehimit....
  Sport26 Shtator 2023
  Kombëtarja e Kosovës në konkurrencën e femrave nis sot, rrugëtimin në Ligën e Kombeve. Dardanet do të ballafaqohen me Bullgarinë në udhëtim...
  Vip26 Shtator 2023
  Ka vdekur aktori David McCallum, i njohur për rolet e tij në serialet televizive amerikane NCIS dhe The Man From UNCLE ....
  Vip26 Shtator 2023
  Mbrëmjen e djeshme një banore e re u fut në vilën e dashurisë, ajo quhet Xhesika dhe jeton në Londër. Interesant është...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ambasadori amerikan në Serbi, Christopher Hill, tha sot në Beograd se sulmi terrorist ndaj Policisë së Kosovës në Banjska është një “ngjarje...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.