×
 • Lajme
 • Lajme

  Presidentja hungareze: Situata në Kosovë mund të eskalojë – të përshpejtohet anëtarësimi i Ballkanit

  FrontOnline
  08 Qershor 2023

  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt.

  E para e shtetit hungarez, në një intervistë për median zvicerane NZZ, tha po ashtu se udhëheqësit e Kosovës dhe të Serbisë duhet ta kuptojnë se sa fragjile është paqja.

  “Nëse diçka ndodh në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt, dhe ne jemi shumë të brengosur dhe shpresojmë që situata do të qetësohet shpejt dhe që të gjithë aktorët ta kuptojnë se sa fragjile është paqja”, deklaroi Novak, raporton Klankosova.tv.

  Tutje, presidentja hungareze tha se Bashkimi Evropian duhet të përshpejtojë procesin e anëtarësimit për shtetet e Ballkanit Perëndimor.

  “Natyrisht që vëmendja jonë primare është në Ukrainë, por nuk duhet harruar Ballkanin Perëndimor dhe anëtarësimi i vendeve të rajonit në BE duhet të përshpejtohet”, tha Novak në këtë intervistë.

  Novak tha se kishte shenja të “lodhjes nga zgjerimi” në Evropën Perëndimore, por statusi kandidat i Ukrainës dhe Moldavisë nënkuptonte se gjithçka ishte e mundur nëse ekzistonte vullneti politik.

  “Megjithatë, kjo nuk duhet të nënkuptojë se vendet e Ballkanit Perëndimor do të duhet të presin që vendet e reja kandidate të arrijnë hapin në mënyrë që ata të mund të bashkohen në të njëjtën kohë”, tha presidentja, duke shtuar se ka “një rrugë shumë të gjatë” përpara për Ukrainën dhe Moldavinë.

  Ndër të tjera, duke folur për sanksionet perëndimore ndaj Rusisë, ajo tha se ato më shumë e kanë dëmtuar Hungarinë sesa vetë Rusinë.

  “Nëse pranojmë se inflacioni i lartë në Evropë është edhe rezultat i sanksioneve ndaj energjisë, atëherë duhet të mendojmë për alternativa”, tha presidentja hungareze.

  Lidhur me të ardhmen e marrëdhënieve hungarezo-ruse, Novak tha se “korniza” që përcakton ato lidhje ishte se Hungaria është anëtare e BE-së dhe NATO-s, “dhe kjo nuk do të ndryshojë”.

  Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria
  Nga Rubrika
  Lajme03 Tetor 2023
  Presidenti Bajram Begaj zhvilloi një intervistë për emisionin “Opinion” këtë të martë. Ai komentoi edhe ditën e zisë që mbajti Serbia për...
  Lajme03 Tetor 2023
  Të martën në Parlamentin Evropian (PE) u diskutua sulmi i armatosur në veri të Kosovës. Eurodeputeti bullgar, Ilhan Kyuchyuk, hodhi kritika në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Kryetari i Luginës së Preshevës, Shqiprim Arifi i ka dërguar një letër kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, përmes së cilës ka kërkuar...
  Të tjera
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Vip03 Tetor 2023
  Gili, këngëtarja që i ka pushtuar zemrat e publikut prej vitesh, kohë pas kohe vjen me projekte të reja muzikore. Por, nuk...
  Vip03 Tetor 2023
  Eneda Tarifa do rikthehet në ekran në rolin e moderatores. Pas një pushimi të gjatë këngëtarja e njohur do të moderojë formatin...
  Vip03 Tetor 2023
  Ish konkurrenti i Për’puthen Pano Karasani ani pse nuk është aktive në media, ai nga ky program fitoi një popullaritet të madh....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.