[wp-story]

Bota/Rajoni

Presidenti Meta alarmon për shpopullimin e Shqipërisë

Presidenti Meta alarmon për shpopullimin e Shqipërisë
11:21 | 14 Janar 2020

Projeksioni i Organizatës së Kombeve të Bashkuara (OKB) për popullsinë, me të dhënat më të reja e nxjerrë Shqipërinë me 512 mijë banorë në vitin 2100.

Sipas kësaj organizate, në këtë hark kohor, ky vend do të pësojë rënie të numrit të popullsisë për 30-40 për qind.

Kjo ka bërë që presidenti i vendit Ilir Meta, nëpërmjet një postimi në rrjetin social “Facebook”, ta ngre shqetësimin, duke e cilësuar këtë si “rreziku i vërtet rus”.

“Stop shpopullimit të Shqipërisë! Ky është “rreziku i vërtetë rus” që i kanoset vendit! Kjo është sfida më madhore që kërkon urgjent dialog, zgjidhje, dhe kthimin e shpresës për të gjithë shqiptarët! 9 kushtet e Bundestagut janë harta e rrugës së Shqipërisë europiane! Koha është tani! Nuk mund të ketë Shqipëri pa shqiptarë!”, ka shkruar Meta.

Petrol Company në muajin e shenjtë të Ramazanit, dhuron pako ushqimore per familjet nevojtare në qytetin e Vitisë

Të tjera