Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Presidenti kujton Hafir Shalën, doktorin e orëve të para të UÇK-së

  FrontOnline
  3 vite më parë

  Presidenti i vendit, Hashim Thaçi, sot ka kujtuar doktorin e orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, Hafir Shalën, i cili është kidnapuar para 22 vjetëve nga strukturat serbe të sigurisë.

  Presidenti Thaçi ka thënë se me daljen publike të UÇK-së, dr. Hafir Shala me guxim qytetar dhe përgjegjësi atdhetare ishte aty ku duhej, pranë luftëtarëve të lirisë, duke i shëruar dhe inkurajuar.

  Ky është statusi i plotë i presidentit Thaçi:

  #Njerëztëpaharrueshëm ❤️

  Doktori i orëve të para të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, HAFIR SHALA është i munguar që 22 vjet.

  Tërë kapacitetin intelektual dhe shpirtin humanitar, dr. Hafir Shala e vuri në shërbim të popullit, si mjek, në periudhën kur shëndetësia e Kosovës u largua nga institucionet.

  Me daljen publike të UÇK-së, dr. Hafir Shala me guxim qytetar dhe përgjegjësi atdhetare ishte aty ku duhej, pranë luftëtarëve të lirisë, duke i shëruar dhe inkurajuar.

  Duke qenë në krye të misionit të tij profesional dhe patriotik, dr. Hafir Shala u kidnapua nga strukturat e sigurisë serbe në prill 1998, në rrugë e sipër për të siguruar barnat e domosdoshme për ushtarët e plagosur.

  Për fat të keq ende nuk dihet për fatin e mjekut, ish të burgosurit politik të viteve tetëdhjetë të shekullit që shkoi.

  Mungesa e dr. Hafir Shalës është plagë e thellë për familjen e tij dhe shoqërinë tonë, ashtu si mungesa e shumë personave të zhdukur nga shërbimi sekret serb dhe segmente tjera të policisë dhe ushtrisë serbe.

  Liria dhe pavarësia e Kosovës qëndron mbi gjakun e shumë dëshmorëve, martirëve dhe qytetarëve tanë.

  Emri i doktor Hafir Shalës hyn në radhën e emrave që i bëjnë nder të veçantë kategorisë së të burgosurve politikë dhe mantelbardhëve që u angazhuan në radhët e Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës. HTH

  Me rastin e Black Friday, 28 Nëntorit dhe 32 vjetorin e kompanisë, Petrol Company me çmime marramendëse në derivate dhe…
  Nga Rubrika
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri Kurti sot do ta vizitojë shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Elena Gjika”. Sipas ZKM-së, kjo vizitë do të bëhet me...
  Lajme20 Mars 2023
  Dhomat e specializuara kanë njoftuar se sot mbahet konferencë në rastin gjyqësor Thaçi dhe të tjerët. Ndryshe aktakuza e parë kundër katër...
  Kronika20 Mars 2023
  Një person është gjetur pa shenja jete në Prizren. Policia njofton se në vendin e ngjarjes kanë dalë njësitet përkatëse, ndërsa ekipi...
  Të tjera
  Lajme20 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Jeff Hovenier ka thënë se zbatimi i marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë, është kritik për...
  Lajme20 Mars 2023
  Sot me fillim nga ora 11:00, do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Ksovës, në të cilën në...
  Lajme20 Mars 2023
  177 raste aktive janë aktualisht në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, dje janë regjistruar 8 raste të reja nga 57 testimet e bëra.
  Lajme20 Mars 2023
  Gjermania, NATO, Turqia kanë përshëndetur dakordimin e arritur të shtunën në Ohër për zbatimin e marrëveshjes për normalizmin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Kërkesa...
  Lajme20 Mars 2023
  Sekretari amerikan i shtetit, Anthony Blinken, e ka përshëndetur dakordimin e arritur të shtunën në Ohër për zbatimin e marrëveshjes për normalizmin...
  Bota/Rajoni19 Mars 2023
  Ministri i Drejtësisë i Gjermanisë, Marco Bushman, tha se do të ekzekutojë urdhrin e arrestit për presidentin rus Vladimir Putin nëse ai...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.