×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Presidenti i Polonisë është udhëheqësi i parë i huaj që do të vizitojë Trumpin gjatë pandemis

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Presidenti polak, Andrzei Duda, u vendos të mërkurën që të bëhej udhëheqësi i parë i huaj që viziton presidentin amerikan, Donald Trump, që nga shpërthimi i pandemisë së coronavirusit – dhe të dyja palët janë afër nënshkrimit të një marrëveshjeje të përbashkët.

  Sipas mediave të huaja, vizita e tij mund të çojë në një marrëveshje për dërgimin e më shumë trupave amerikane në Poloni, duke forcuar bashkëpunimin e mbrojtjes midis dy aleatëve të NATO-s.

  Ushtria e SHBA-së, tashmë ka një grup mbështetës për zonën në rajon, ndërsa vendi mund të rrisë numrin e ushtarëve në Poloni, tha një zyrtar i lartë i administratës së Trump.

  “Ne po shohim nga afër me homologët tanë polakë për një marrëveshje bashkëpunimi, për të realizuar vizitonin e dy presidentëve tanë”, thuhet në deklaratë.

  “Jemi të përqendruar në detajet përfundimtare për marrëveshjet ligjore, të cilat janë të ngjashme me ato që i kemi përfunduar me aleatët e tjerë të gjithë botën”, tha zyrtari.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur fshatin ne Zues të Shkodrës, ku një makinë është përplasur me shtyllën elektrike duke lënë të...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Një grua shtatzënë ka vdekur, katër persona janë lënduar dhe nëntë janë të zhdukur pas një tërmet të fuqishëm që goditi Filipinet....
  Vip03 Dhjetor 2023
  Blero u ka treguar Blerandos dhe Ardit se si e ka punuar këngën N.U.N. Ai tha se tekstin e kësaj kënge e...
  Bota/Rajoni03 Dhjetor 2023
  Është therur me thikë një person në zonën e quajtur “Kodra e Priftit” në Tiranë. Bëhet e ditur se personi i therur...
  Lajme03 Dhjetor 2023
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar lidhur me vrasjen e Liridona Ademajt. Ai, përmes një postimi në profilin e tij në...
  Sport03 Dhjetor 2023
  Chelsea ka triumfuar 3-2 ndaj Brightonit në kuadër të javës së 14-të në Ligën Premier. Pas 17 minutash lojë, Blutë kaluan në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.