Bota/Rajoni

Presidenti i Brazilit rezulton pozitiv me COVID-19

Presidenti i Brazilit rezulton pozitiv me COVID-19
18:09 | 07 Korrik 2020

Mediat në Brazil konfirmuan sot se presidenti i vendit Jair Bolsonaro ka rezultuar pozitiv me koronavirus.

Mbrëmjen e djeshme Bolsonaro ishte vizituar në spital për një kontroll të mushkërive dhe për të bërë testin e virusit të frikshëm, pas shfaqjes së simptomave përfshi edhe ethe. Por në kontrollin e mushkërive ai kishte rezultuar “i pastër”.

Bolsonaro ka anuluar tashmë të gjitha aktivitetet zyrtare.

“Presidenti për momentin është në shëndet të mirë por do të mbetet në rezidencën e tij”, thanë përfaqësuesit, raporton TCh.

Javët e fundit disa nga ndihmësit e Bolsonaro-s ishin infektuar me Covid-19, ndërsa presidenti shpeshherë është parë duke refuzuar masat mbrojtëse të koronavirusit si mbajtja e maskës apo distancimi social.

Bolsonaro shpeshherë ka tentuar të mos i japë rëndësi pandemisë duke e quajtur vetëm një “grip i vogël” dhe duke kritikuar guvernatorët lokalë për bllokadat e izolimit që sipas tij shkaktojnë humbje të vendeve të punës.

Brazili ka numrin më të lartë të rasteve të koronavirusit në Amerikën Latinë dhe në total renditet i dyti vetëm pas SHBA.

8 Marsi në Park Hotel & Spa – Që t’i të ndjehesh si Mbretëreshë ….

Të tjera