Lajme

Presidenti ende nuk i ka ftuar partitë në takim për konsultim rreth formimit të Qeverisë

Presidenti ende nuk i ka ftuar partitë në takim për konsultim rreth formimit të Qeverisë
18:53 | 29 Mars 2020

Me 82 vota për, 32 kundër dhe 1 abstenim, Kuvendi i Kosovës e ka miratuar të mërkurën mbrëma mocionin e mosbesimit ndaj Qeverisë Kurti, duke e rrëzuar atë.

Ky mocion ishte iniciuar nga Grupi Parlamentar i LDK-së e i përkrahur nga partitë tjera parlamentare. Njoftimi zyrtar i këtij mocioni në Presidencë ka arritur të premten në fund të orarit të punës.

Kështu thuhet në një përgjigje me shkrim nga Zyra e Presidentit për KosovaPress, sipas së cilës ka qenë e pamundur që të ftohen për të hënën në konsultime përfaqësuesit e partive politike.

“Njoftimi nga Kuvendi ka ardhur të premten në fund të orarit të punës dhe për këtë ka qenë e pamundur që të ftohen të hënën në konsultime përfaqësuesit e partive parlamentare. Ata do të ftohen nga presidenti në ditët e ardhshme për konsultime”, thuhet në përgjigjen e Zyrës së Presidentit.

Presidenti Hashim Thaçi, pas rrëzimit të Qeverisë së Kosovës, kishte deklaruar se pa humbur kohë do t’i ftojë për konsultime liderët e të gjitha partive politike për të shikuar mundësinë e krijimit të qeverisë së re të vendit. E për këtë, ai kishte thënë se këtë do ta bëjë të hënën, duke shtuar se do ta respektojë Kushtetutën dhe ligjet e Kosovës.

Kryeministri në detyrë, Albin Kurti përmes një postimi në Facebook sot ka thënë se presidenti Thaçi duhet të mendojë për datë të zgjedhjeve, para se të kërkojë emrin e kandidatit nga Lëvizja Vetëvendosje.

Super zbritje në “Petrol Company”

Të tjera