×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Presidentët e SHBA dhe Kinës po shqyrtojnë bisedimet për kontrollin e armëve

  FrontOnline
  17 Nëntor 2021

  Presidenti i SHBA Joe Biden dhe presidenti kinez Xi Jinping ranë dakord gjatë një takimi virtual të martën për të shqyrtuar nisjen e bisedimeve për kontrollin e armëve, tha zyrtari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan.

  Biden dhe Xi ranë dakord të “konsideronin nisjen e bisedimeve për stabilitetin strategjik”, tha Sullivan, duke folur për shqetësimet e SHBA-së për rezervat e armëve bërthamore dhe raketave të Kinës.

  “Do të shihni se angazhimi është intensifikuar në disa nivele që do të bëjnë të mundur frenimin e kësaj gare armatimesh në mënyrë që të mos përshkallëzohet në një konflikt”, tha Sullivan në një webinar të organizuar nga Instituti Brookings.

  Kjo nuk është njësoj si në rastin rus

  Sullivan nuk shpjegoi se çfarë forme mund të marrin bisedimet e stabilitetit strategjik, por shtoi se “kjo nuk është njësoj si në rastin rus, ku ka një dialog formal për stabilitetin strategjik”. Marrëdhëniet SHBA-Kinë nuk janë aq të pjekura, tha ai, “por të dy liderët kanë diskutuar këto tema dhe tani na takon neve të gjejmë mënyrën më produktive për ta zbatuar atë”.

  Uashingtoni i ka bërë vazhdimisht thirrje Kinës që t’i bashkohet Shteteve të Bashkuara dhe Rusisë në një marrëveshje të re për kontrollin e armëve. Pekini pretendon se arsenalet e dy vendeve janë shumë më të mëdha se ato të Kinës dhe se Kina është e gatshme për një dialog dypalësh mbi sigurinë strategjike “të bazuar në barazinë dhe respektin reciprok”.

  Bisedimet e dy liderëve ishin më kuptimplotë që kur Biden mori detyrën në janar, dhe Sullivan tha se Xi dhe Biden diskutuan një sërë çështjesh ekonomike globale, duke përfshirë mundësinë e bashkëpunimit SHBA-Kinë në sigurimin e energjisë dhe frenimin e çmimeve. do të rrezikonte ekonominë globale. rikuperimi.

  Biden: Shtetet e Bashkuara nuk inkurajojnë pavarësinë e Tajvanit

  Përveç kësaj, Biden ushtroi presion mbi Xi në lidhje me të drejtat e njeriut gjatë bisedimeve, ndërsa presidenti kinez paralajmëroi se Pekini do t’i përgjigjet provokimeve në lidhje me Tajvanin, sipas një deklarate zyrtare mbi bisedën.

   

  I pyetur nëse është bërë ndonjë përparim në tensionet rreth Tajvanit, Biden u përgjigj: “Po. Ne kemi thënë shumë qartë se mbështesim ligjin për Tajvanin dhe kaq”.

  Presidenti amerikan po i referohej Aktit të Marrëdhënieve të Tajvanit të SHBA-së, i cili kërkon që SHBA-ja t’i sigurojë Tajvanit mbrojtje, megjithëse Uashingtoni ka ndjekur prej kohësh një politikë “paqartësie strategjike” pa e bërë të qartë nëse do të ndërhynte ushtarakisht në rast të një sulmi kinez.

  “Unë thashë se ata duhet të vendosin … Tajvani, jo ne,” shtoi Biden më vonë. “Ne nuk inkurajojmë pavarësinë”.

  Xi i tha Bidenit gjatë një videotakimi se Kina do të ndërmerrte “veprim vendimtar” në rast se Tajvani “kapërcejë kufirin” në kërkimin e pavarësisë./FrontOnline/

   

  Getinjo kërkon të largohet nga shtëpia e Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Policia ka arrestuar 40-vjeçarin në shtëpinë e të cilit u gjetën 4 persona të moshës nën 18 vjeç pa ndjenja dhe me...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Presidenti i zgjedhur i Iranit, Masoud Pezeshkian, tha se dëshiron të përmirësojë raportet me shtetet evropiane, edhe pse ai i akuzoi këto...
  Bota/Rajoni13 Korrik 2024
  Zjarret janë ende aktive në malin Serta në Negotinë si dhe në Shtip në malin Ograzhden pranë kufirit bullgar. Ndërhyrjet si nga...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...
  Lajme13 Korrik 2024
  Kanë filluar pritjet e mërgimtarëve nëpër pikat kufitare për hyrë në Kosovë. Në pikëkalimin kufitar te Dheu i Bardhë, sipas Qendrës Kombëtare...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.