Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Pompeo viziton Turqinë, inkurajon liritë fetare

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Sekretari amerikan i Shtetit Mike Pompeo vizitoi Turqinë si pjesë e një përpjekjeje që synon avacimin e lirive fetare si dhe luftën ndaj persekutimit fetar, përparësi kryesore këto të administratës Trump. Por ndalesa e tij në Stamboll sot dhe takimet me disa prej udhëheqësve fetarë atje u pritën me protesta.

  Protestat po zhvilloheshin ndërsa zoti Pompeo po takohej me Patriarkun Ekumenik të Konstandinopojës Bartholomeu si dhe nuncin apostolik të Turqisë Kryepeshkopin Paul Russell në Kishën Patriarkale të Shën Gjergjit.

  “I bëj thirrje nga këtu Sekretarit amerikan të Shtetit Mike Pompeo, se ky nuk është një vend Bizantin. Ju ndodheni në Republikën e Turqisë. Kjo nuk është Konstandinopoja. Ky është Stambolli. Ligjet tuaja kolonialiste e reformuese nuk zbatohen këtu”, tha Yildirim Gencer, President i bashkimit rinor të Turqisë, raporton Alsat.

  Zyrtarët amerikanë kanë bërë të ditur se ndalesa e zotit Pompeo në Turqi u përqendrua tek avacimi i lirive fetare dhe lufta ndaj persekutimit fetar, përparësi këto kryesore për administratën Trump.

  Axhenda e Pompeo në Turqi, pjesë e një turneu 10-ditor në Evropë dhe Lindjen e Mesme, nuk përfshin takime me zyrtarë të qeverisë. Zyrtarë të lartë të Departamentit të Shtetit kanë thënë se mungesa e takimeve zyrtare në Turqi ishte për shkak të problemeve me axhendën gjatë kësaj ndalese të shkurtër. Ata thanë se ishte kërkuar të kryeshin takime, por zyrtarët turq nuk ishin në gjendje të vinin në Stamboll nga kryeqyteti i vendit Ankaraja gjatë kohës që zoti Pompeo do të ishte atje.

  Zyrtarët amerikanë theksuan se Pompeo dhe homologu i tij turk planifikojnë të takohen në fillim të muajit dhjetorit gjatë një takimi të ministrave të jashtëm të NATO-s.

  Vizita e zotit Pompeo në Turqi pason ndalesën në Francë ku ai u takua me presidentin e vendit Emmanuel Macron. Pompeo pritet gjithashtu të vizitojë Gjeorgjinë, Izraelin, Emiratet e Bashkuara Arabe, Katarin dhe Arabinë Saudite.

  Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Së paku pesë automjete dhe disa dhjetëra forca speciale, me automatikë dhe parzmore, ndodhen para qendrës tregtare “Skopljanka” në lagjen “Aerodrom Skoplje”,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Kryeministri hungarez Viktor Orbán tha sot se liderët evropianë janë afër fillimit të shqyrtimit të mundësisë së "anëtarëve të Bashkimit Evropian të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Ministria e Drejtësisë në krye me ministren, Albulena Haxhiu ka rënditur sukseset e saj përgjatë dy viteve. Përmes një videoje të publikuar...
  Vip31 Mars 2023
  Këtë vit ka qenë pothuajse e pamundur mospërfshirja e personazheve të njohura në historitë e krijuara brenda Big Brother Vip. Politikanë, gazetarë,...
  Lajme31 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës Aljbin Kurti ka mbështetur Milo Gjukanoviqin para raundit të dytë të zgjedhjeve presidenciale në Mal të Zi. Kurti ka...
  Lajme31 Mars 2023
  Kuvendi i Kosovës do të bashkëpunojë me Ambasadën Zvicerane në Kosovë, e cila me anë të një projekti do t’i ndihmojë deputetët...
  Lajme31 Mars 2023
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka thënë se është i gatshëm për t’u përballur me çdo lloj skenari gjatë zgjedhjeve lokale...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Ukraina nuk do t'i falë kurrë ushtarët rusë përgjegjës për krimet në Bucha, tha Volodymyr Zelensky gjatë përkujtimit të përvjetorit të rimarrjes...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.