Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Pompeo në diskutime intensive me austriakët për dialogun Kosovë-Serbi, çfarë po ndodh në Vjenë?

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Sekretari Amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, është duke qëndruar për një vizitë zyrtare në Austri. Pomepo atje është takuar më ministrin e Punëve të Jashtme të Austrisë, Alexander Schallenberg, me të cilin kanë diskutuar edhe për rajonin e Ballkanit Perëndimor, dhe veçanërisht për punën e dialogut në mes të Kosovës dhe Serbisë.

  Një gjë të tillë Schallenberg e ka konfirmuar në konferencën e përbashkët për media, derisa ka njoftuar se për rajonin e Ballkanit Perëndimor do të ketë edhe diskutime të mëtejshme në takimin që do ta kenë sonte në darkë.

  Kryediplomati austriak ka thënë se SHBA’ja është një partner i rëndësishëm për të mbajtur rajonin e Ballkanit Perëndimor stabil dhe për t’i mundësuar zhvillim ekonomik.

  “Sa i përket Ballkanit Perëndimor, një çështje për të cilën do të flasim përsëri në mbrëmje, sepse do të kemi diskutime të tjera. Ne konsiderojmë që Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë një partner tepër i rëndësishëm për ne për të mbajtur rajonin stabil dhe për t’ia mundësuar këtij rajoni që të ketë një zhvillim të frytshëm ekonomik”, ka thënë Schallenberg, transmeton Gazeta Express.

  Tutje politikani austriak ka thënë se SHBA dhe Evropa duhet të qëndrojnë krah për krah në çështjen e Kosovës dhe Serbisë, në mënyrë që të sjellin këtë pjesë të Ballkanit sa më afër Bashkimit Evropian.

  “Ne mirëpresim angazhimin e vazhdueshëm amerikan, dhe unë sapo mora vesh që do të ketë bisedime të reja mes Prishtinës dhe Beogradit në fillim të shtatorit në SHBA në Washington. Kjo është diçka që SHBA dhe Evropa duhet të punojnë bashkë, duhet të qëndrojnë krah për krah që ta sjellin këtë pjesë të Evropës sa më afër Bashkimit Evropian”, ka theksuar Schallenberg.

  Nesër këto zona do të mbesin pa rrymë deri në 7 orë
  Nga Rubrika
  Lajme05 Qershor 2023
  Xhelal Sveçla, ministër i Punëve të Brendshme, ka shkruar për aksionet e Policisë së Kosovës në Veri të Kosovës. Ai ka thënë...
  Artikull i Sponsoruar05 Qershor 2023
  Fabrika e shpuzës dhe dyshekëve Comodita apo Ventius International po merr pjesë si ekspozuese në panairin ndërkombëtar të mobiljeve dhe interierit IMM...
  Lajme05 Qershor 2023
  Jörn Rohde, ambasadore i Gjermanisë në Kosovë, ka kërkuar sërish nga Qeveria e Albin Kurtit që të punojë urgjentisht në plotësimin e...
  Të tjera
  Lifestyle05 Qershor 2023
  “Kam nevojë për një pushim, për të shkuar në plazh dhe për të pushuar”. Nuk është e çuditshme të dëgjosh këtë dëshirë...
  Lajme05 Qershor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, i është kundërpërgjigjur ministrit të Bujqësisë, Faton Peci duke e etiketuar si “Inspektori Peci në botën...
  Lajme05 Qershor 2023
  Në lidhje me situatën në veri, anëtari i kryesisë së Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Zenun Pajaziti ka thënë se aktivitetet e...
  Lajme05 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit nga radhët e PDK-së, Ilir Peci tha se as që e mendon tash për tash dorëheqjen. Kurse kryetari tjetër...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Katër persona janë arrestuar në Tiranë, për të cilët policia atje bëri të ditur se dyshohen për vepra të ndryshme penale. Një...
  Bota/Rajoni05 Qershor 2023
  Disa trafikantë shqiptarë të përfshirë në një mega trafik droge në Europë, si dhe në bashkëpunimin me klanet mafioze kalabreze, “Ndrangheta”, kanë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.