Kronika

Policia mbylli dje 12 lokale dhe shqiptoi gjoba në vlerë prej 2600 eurove për mos respektim të masave

Policia mbylli dje 12 lokale dhe shqiptoi gjoba në vlerë prej 2600 eurove për mos respektim të masave
20:42 | 02 Gusht 2020

Policia në Prizren mbyll 12 lokale, shqipton 7 dënime për mosrespektim të masave Anti-Covid.

Dy ditë më parë, u panë grumbullime të shumta të qytetarëve nëpër kafiteri.

E kjo gjë shtyu të parin e Ministrisë së Shëndetësisë që të reagojë në një konferencë për media, ku tha që një mosrespektim i tillë i masave mund të përkeqsojë situatën pandemike në Kosovë.

Andaj, edhe iu bëri thirrje Policisë e Inspektoratit, që t’i shtojnë kapacitetet e tyre në terren dhe që të mos falen shkelësit e këtyre masave.

E këto thirrje, sic duket nuk ranë në vesh të shurdhër.

Policia e Kosovës, së bashku me inspektoratin, inspektuan disa kafiteri në kryeqytet.

Edhe në Komunën e Prizrenit, Policia e Kosovës, zhvilloi disa aksione.

Aty mbylli 12 lokale si dhe shqiptoi disa gjoba për mosrespektim të masave anti-covid.

Por, këto dënime po shihen si antikushtetuse nga juristët.

Tutje Gashi hedh kritika ndaj Qeverisë, mbi përdorimin e maskave.

Ndryshe, Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, gjatë ditës së shtunë, ka paralajmëruar ashpërsimin e masave.

Sipas tij, rritja e numrit të rasteve, dhe mosrespektimi i masave janë dy indikator që mund të dërgojn deri tek marrja e këtij vendimi.

Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë

Të tjera