Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Policia e Kosovës thotë se 16 persona nuk respektuan masat kundër koronavirusit

  FrontOnline
  09 Gusht 2020

  Policia e Kosovës njofton se gjatë 24-orëve të fundit 16 persona nuk kanë respektuar masat e vendosura nga qeveria, që kanë për qëllim frenimin e përhapjes së mëtejmë të koronavirusit.

  Rastet e mosrespektimit të masave, sipas raportit 24-orësh të policisë kanë ndodhur në Prizren, Gjakovë, Rahovec dhe Vushtrri.

  Në Prizren dhe Gjakovë, policia thotë se ka iniciuar raste ndaj shtatë personave pasi që të njëjti në lokalet e tyre janë hasur duke i shërbyer klientët dhe duke mos respektuar kështu masën e qeverisë.

  Qeveria e Kosovës ua ka ndaluar punën lokaleve të gastronomisë nga ora 22:30 deri në orën 05:00.

  Ndërkaq, në disa raste të ndara janë ndaluar disa persona të cilët nuk kanë respektuar masat.

  Policia e Kosovës në një rast në Gjakovë njofton se ka arrestuar një person për shkak se kishte organizuar aheng familjar në të cilin kishin qenë disa persona ku kështu kishte vepruar kundër vendimit të qeverisë për parandalimin e përhapjes së sëmundjes COVID-19, që shkakton koronavirusi.

  “Në konsultim me prokurorin ndaj të dyshuarve janë inicuar lëndët e rastit në procedurë të rregullt”, thuhet në njoftimin e Policisë.

  Në Kosovë janë të ndaluar të gjitha tubimet publike, përfshirë ahengjet familjare private, si dhe grumbullimin e më shumë se pesë personave në sheshe publike, parqe e të tjera.

  Sipas vendimit të fundit të Qeverisë së Kosovës, të datës 28 korrik, qytetarët obligohen të mbajnë maska, të respektojnë distancën dhe të mbajnë higjienën personale.

  Në Kosovë, që prej 13 marsit deri më 8 gusht janë regjistruar 10,059 raste me COVID-19. Prej tyre, 315 pacientë kanë vdekur dhe 5,677 janë shëruar.

  Një delegacion i Prince Coffee viziton plantacionet e kafesë në Indi
  Nga Rubrika
  Lajme30 Maj 2023
  Njësia Speciale e Kosovës mëngjesin e sotëm e ka zhvendosur nga objekti i komunës së Zubin Potokut flamurin e Republikës së Kosovës....
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun Kosovë-Serbi, Edita Tahiri, ka reaguar pas zhvillimeve të ditës së hënë në veri. Ajo tha se dhuna...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Protestuesit serbë kanë nisur të mblidhen para objekteve komunale në veri të Kosovës edhe të martën. Ata në këtë formë po kundërshtojnë...
  Lajme30 Maj 2023
  Shërbimi publik gjerman ka transmetuar një artikull për grupin e Veljko Belivuk nën titullin “Huliganë, klane droge dhe presidenti i Serbisë”. Në...
  Lajme30 Maj 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i Bashkimit Evropian për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Josep Borrell, theksoi se BE-ja dënon fuqishëm “dhunën tronditëse në...
  Lajme30 Maj 2023
  Mediat serbe janë hedhur në sulm ndaj Aleksandër Vuçiç. Në veri të Kosovës tensionet janë rritur ndjeshëm dhe frika e konfliktit të...
  Lajme30 Maj 2023
  Kongresisti amerikan, Ritchie Torres ka reaguar sot rreth zhvillimeve të fundit në veri dhe lëndimit të 25 pjesëtarëve të KFOR-it në Zveçan...
  Lajme30 Maj 2023
  Kryetari i komunës së Zveçanit, Ilir Peci, ka bërë të ditur se ai sot s’ka dalur në zyrën qendrore të kësaj komune....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.