×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Policia amerikane arreston personat e armatosur që u përfshinë në të shtëna në protestë

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Policia amerikane në Albuquerque dhe ekipi i saj për reagim të shpejtë i kanë arrestuar disa individë të armatosur pasi një person u qëllua me armë gjatë protestës në pjesën e vjetër të qytetit.

  “Policia përdori irritues kimikë dhe shok-bomba për t’i mbrojtur zyrtarët dhe për t’i ndaluar individët e përfshirë në të shtëna. Individët janë çarmatosur dhe janë dërguar në mbajtje për t’u marrë në pyetje. Janë dërguar ekipe shtesë për t’u siguruar se zyrtarët mund ta zgjidhin situatën në mënyrë të sigurt”, thuhet në deklaratën për gazetarë.

  Kryetari i qytetit, Tim Keller, tha se plagosja ishte një akt tragjik dhe i papranueshëm i dhunës dhe se vepra të tilla nuk kanë vend në qytet, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Protesta u mbajt afër Muzeut të Historisë Kombëtare dhe komandanti i policisë tha se beson që grupet vigjilente kanë mundur të ndikojnë në nxitjen e dhunës.

  Guvernatorja në Neë Mexico, Michelle Lujan Grisham, shkroi në Twitter se individët e armatosur rëndë u përfshinë në protestë për t’i kërcënuar protestuesit dhe për të bërë një shfaqje të pasanksionuar të një force të parregulluar.

  Protestat kundër racizmit dhe brutalitetit policor në Shtetet e Bashkuara filluan muajin e kaluar pas vrasjes së afrikano-amerikanit George Floyd nga policia.

  Njoftimi i KEDS: Nesër në këto zona do të ketë punime
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  I dyshuari i pestë për vrasjen e dyfishtë në Maqedoni, Ljupço Palevski, është arrestuar nga policia e Turqisë, përcjell Telegrafi Maqedoni. Informacionet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Izraeli ende nuk e ka shkatërruar Hamasin, edhe pse është zotuar për këtë. Të paktën 5 mijë militantë të Hamasit janë vrarë,...
  Të tjera
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Me 29 nentor ishte paraparë që të përfundonte konkursi për kryeshef ekzekutivë të ndërrmarjes “Trepca”, por i njëjti nga menaxhmenti është shtyer...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Komandanti i KFOR-it, Ozkan Utulas, tha se trupat e NATO-s kanë marrë masa të nevojshme për t’iu përgjigjur çdo lloje dhune të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane, Annalena Baerbock, dhe homologia e saj sllovene, Tanja Fajon, duan të promovojnë integrimin e shpejtë të Ballkanit Perëndimor...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Kryetari i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi, ka kërkuar dorëheqjen e ministres së Arsimit Arbërie Nagavci për shkak të rezultatit të dobët...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Kryetarja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen është shpallur gruaja më e fuqishme në botë për të dytin vit radhazi. Politikanja...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Sonte para objektit të Shtëpisë së Kulturës “Xheladin Kurtaj” në Kaçanik, janë ndezur qirinj në kujtim të Liridona Ademajt, e vrarë në...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.