[wp-story]

Lajme

“Podujeva e Mitrovica e Veriut nuk e përcaktojnë konfigurimin politik qëndor”

“Podujeva e Mitrovica e Veriut nuk e përcaktojnë konfigurimin politik qëndor”
23:17 | 25 Nëntor 2020

As Podujeva e as Mitrovica e Veriut nuk mund ta përcaktojë konfigurimin politik në nivelin kombëtar, kështu konsideron analisti politik, Ismet Kryeziu.

Kryeziu thotë se zgjdhjet komunale janë pak të rëndësishme në substancë, kjo sepse miratimi i buxhetit për vitin që po vjen ka përfunduar dhe se në fund të verës janë zgjedhjet e rregullta lokale.

Ai konsideron se përveç një obligimi kushtetues, zgjedhjet në Podujevë e Mitrovicë të Veriut kanë pak rëndësi.

Ky është postimi i tij i plotë:

Asnjeri qytet e as Podujeva e Mitrovica e Veriut s’besoj se e percaktojne konfigurimin politik ne nivelin kombetar.

Sa i perket zgjedhjeve per kryetar komune, jane pak te rendesishme ne substance. Miratimi edhe planifikimi i buxhetit per vitin 2021 ka perfunduar, kryetari i ri sipas gjitha gjasave mandatin e fillon ne janar, ne fund te veres jane zgjedhjet e rregullta lokale dhe kete pozite nuk do ta ushtroje as dhe nje gjysme viti.

Pra, zgjedhja e kryetarit ne Podujeve dhe ne Mitrovicen e Veriut, perveq nje obligimi kushtetues, kane pak rendesi.

 

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera