Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Po vret shumë amerikanë/ COVID-19 tani është shkaktari numër tre i vdekjeve në SHBA

  FrontOnline
  18 Gusht 2020

  Një virus që nuk ekzistonte një vit më parë, tani po vret më shumë amerikanë sesa disa sëmundje të tjera, aksidentet apo diabeti i Alzheimerit.

  Koronavirusi ka infektuar më shumë se 5.4 milionë amerikanë dhe ka vrarë më shumë se 170 mijë persona, sipas të dhënave nga Universiteti Johns Hopkins, shkruan CNN. Gjatë tre javëve të fundit, SHBA-ja ka mesatarisht më shumë se një mijë vdekje në ditë shkaku COVID-19.

  “COVID-19 tani është shkaku numër tre i vdekjeve në SHBA – përpara aksidenteve, dëmtimeve, sëmundjeve të mushkërive, diabetit, Alzheimerit dhe shumë, shumë shkaqe të tjera”, tha Dr. Thomas Frieden, ish-drejtori i Qendrës për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve Infektive.

  Sëmundja e zemrës dhe kanceri janë shkaqet kryesore të vdekjeve në Shtetet e Bashkuara, sipas CDC-it. Shkalla e vdekjeve nga koronavirusi është gjithashtu shumë më e madhe në SHBA sesa në shumë vende të tjera, tha Frieden.

  Javën e shkuar raportohet se tetë më shumë amerikanë kanë vdekur se sa evropianët shkaku i COVID-19.

  Banorja e 13-të e BBVK rrëfen ngjarjen e frikshme që i ka ndodhur
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka takuar sot përfaqësuesit e vendeve të QUINT-it, me të cilët ka biseduar për zhvillimet aktuale në...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski, në lidhje me ngjarjet e djeshme në Zveçan, tha se dhuna nuk është asnjëherë opsion...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Albin Kurti është përgjegjës për gjithçka që ka ndodhur dje në Zveçan, ka theksuar i ashtuquajturi drejtor i Zyrës për Kosovë, Petar...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Për situatën në veri, kryeminstri i Kosovës, Albin Kurti ka biseduar me të dërguarin e posaçëm të Britanisë së Madhe për Ballkanin...
  Lajme30 Maj 2023
  KFOR-i ka njoftuar se numri i paqeruajtësve të lënduar gjatë dhunës së paprovokuar të djeshme në komunën e Zveçanit është 30. “11...
  Lajme30 Maj 2023
  Punëtorët e Komunës së Zveçanit sot në mëngjes janë mbledhur para objektit të atij institucioni për të kërkuar kthimin në vendet e...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, ka takuar ambasadorët e vendeve të QUINT-it, në takim morën pjesë ambasadorët e  Shteteve të Bashkuara të Amerikës,...
  Lajme30 Maj 2023
  Misioni paqeruajtës i KFOR-it i ka kërkuar të martën Kosovës dhe Serbisë të marrin përgjegjësi për situatën e krijuar në veri. Komandanti...
  Lajme30 Maj 2023
  Në Dhomat e Specializuara në Hagë do të vazhdojë gjykimi ndaj ish-pjesëtarit të UÇK-së, Pjetër Shala. Rasti ndaj Shalës do të nisë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.