×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Po shtohet numri i të rinjve të infektuar me Covid-19 në Shtetet e Bashkuara

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Zyrtarët amerikanë në pjesën juglindore të Shteteve të Bashkuara e kanë ngritur alarmin për rritjen e numrit të të rinjve që po dalin pozitivë në testin për koronavirus.

  Në Misisipi, zyrtarët thanë se përhapja e virusit te të rinjtë ka ndodhur për shkak të ndejave që organizohen nga studentët, shkruan “CNN”, transmeton Gazeta Express.

  Në Karolinën Veriore, guvernatori Roy Cooper tha të premten se rritja e numrit të rasteve po i përfshinë kryesisht personat e moshës 24 deri 49-vjeçare.

  Në Teksas, guvernatori Greg Abbott tha javën e kaluar se personat nën moshën 30-vjeçare e përbëjnë shumicën e rasteve të reja në disa rajone. Sipas tij, rritja e numrit të të rinjve të infektuar me koronavirus ka mundur të jetë shkaktuar nga ndejat e organizuara në Ditën e Përkujtimit, nga vizitat në kafene apo nga tubimet e tjera.

  Në Florida, guvernatori Ron DeSantis tha të shtunën se rastet janë duke e ndërruar drejtimin nga popullsia që është në të njëzetat dhe tridhjetat.

  Ai tha se shumica e të rinjve të infektuar nuk kanë simptoma dhe për këtë arsye nuk kanë nevojë për vëmendje mjekësore.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  NATO ka uruar Shqipërinë për Festën e Pavarësisë. “Ripostoni për t’u bashkuar me ne për të festuar Aleatin tonë #Shqipëri në #Ditën...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Më shumë se 46 mijë shtëpi janë shkatërruar në Gaza, tha OKB-ja. Gjithashtu janë dëmtuar më shumë se 234 mijë njësi banimi,...
  Bota/Rajoni28 Nëntor 2023
  Atleti Erzen Zyberaj ka mbërritur me sukses në sheshin “Skënderbeu” të Tiranës në Shqipëri. Kjo u bë e ditur sipas shoqatës “Maraton...
  Të tjera
  Lajme28 Nëntor 2023
  Dy persona kanë mbetur të lënduar pas një aksidenti në rrugën Mitrovicë-Prishtinë, përkatësisht në fshatin Maxhunaj. Këtë për Front Online e ka...
  Vip28 Nëntor 2023
  Vesa Vllasaliu, ish banorja e BBVK , me të rrëfyer historinë e tradhëtisë së të fejuarit të saj Mërgimit, e bëri atë...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Përfaqësuesi i Lartë i BE-së, Josep Borrell, tha se në takimin e ministrave të Jashtëm të NATO-s në sesion paraprak kanë folur...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Për historinë e shtetit shqiptar, të rinjtë e Kosovës dhe Shqipërisë janë të informuar. Kështu po thotë në një rrëfim për Front...
  Sport28 Nëntor 2023
  Drita ka ndarë rrugët me trajnerin grek Akis Vavalis pas shtatë muajve qëndrim të tij në qytetin e Gjilanit. Humbja nga Prishtina...
  Lajme28 Nëntor 2023
  Siguria ushqimore në lëvizjen e lirë të kafshëve në vendet kufitare për të eliminuar sëmundjet e transmetueshme, por nga ana tjetër tregu...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.