Bota/Rajoni

Planifikonin sulm terrorist, arrestohen tre të rinj në Kumanovë

Planifikonin sulm terrorist, arrestohen tre të rinj në Kumanovë
10:53 | 02 Shtator 2020

Policia e Maqedonisë së Veriut ka arrestuar tre të rinj nga Kumanova, të cilët dyshohet se po planifikonin akte terroriste.Siç njoftoi policia, e cila të hënën bastisi vendndodhjen ku qëndronin tre të rinjtë, ata kishin përgatitur armatime me eksplozivë.

Tre të rinjve nga Kumanova, të moshave 28, 25 dhe 22 vjeç iu gjetën edhe materiale të tjera të cilat ngjallën më tepër dyshime, ku mes armëve të zbërthyera, ishin disa granata dhe municione.

Pajisje elektronike dhe lëndë shpërthyese të përshtatshme për t’u kthyer në bomba.Grupi në fjalë rezulton të jetë dënuar më parë për përpjekje për t’iu bashkuar në Siri luftëtarëve ekstremistë të Shtetit Islamik, njohur ndryshe si ISIS.

Prej rreth një viti ata thuhet se ishin liruar, ndërsa shërbimet e inteligjencës i kishin mbajtur në mbikëqyrje.Maqedonia e Veriut tashmë ka dënuar tre grupe të pjesëmarrësve në luftën e ISIS-it në tre procese të ndara gjyqësore ku janë shqiptuar dënime me burg nga 2 deri në 7 vite për shkak se të gjithë.

Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…

Të tjera