×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Plani i Serbisë për valën e dytë të Coronavirusit, ndërton spital me 1 mijë shtretër

  FrontOnline
  04 Korrik 2020

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, deklaroi sot se po zhvillohen bisedime për ndërtimin e një spitali të ri, për të përballuar përballjen me pandeminë.

  Vuçiq tha se situata me Coronavirusin gjatë dimrit do të jetë më e rënduar sesa  gjatë verës, duke deklaruar se spitali do të ketë 500 deri në 1000 shtretër dhe do të përdoret si spitali kryesor për “goditje” të mëvonshme të koronavirusit, shkruajnë mediat serbe.

  “Mjekët tanë bënë një punë të shkëlqyeshme, por unë jam akoma shumë i shqetësuar. Jeta e njerëzve është më e rëndësishmja, por nëse ky virus na shqetëson kështu, kush e di se çfarë do të ndodhë gjatë vjesht;s. Tani po negociojmë ndërtimin e një spitali tjetër, i cili do të jetë i përkohshëm, për rreth 30 vjet, dhe i cili do të jetë kryesori për trajtimin e koronavirusit. Spitali do të jetë me 500-1000 shtretër, të pajisur me respiratorë”, u shpreh Vuçiq.

  Kujtojmë se gjatë kësaj jave Serbia ka pasur rritje të ndjeshme të numrit të rasteve me koronavirus, gjë që ka bërë që në kryeqytet, Beograd të shpallet gjendje e jashtëzakonshme.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Bashkimi Evropian (BE) i ka kërkuar Bosnjë e Hercegovinës të bëjë më shumë reforma në mënyrë që të mundë t’i fillojë bisedimet...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Në shkollën fillore “Todor Janev” të Komunës Çashkë të Velesit përfundimisht filloi mësimi shqip për nxënësit e klasës së parë. Lajmin e...
  Bota/Rajoni05 Dhjetor 2023
  Qeveria italiane pritet t’i japë dritën jeshile pasditen e kësaj marte marrëveshjes së nënshkruar në 6 Nëntor në Romë mes kryeministrave Rama...
  Të tjera
  Kronika05 Dhjetor 2023
  Katër persona janë lënduar si pasojë e një aksidenti që ka ndodhur në rrugën Ferizaj-Shtërpcë, konkretisht në fshatin Bajnicë të Kaçanikut. Lajmin...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Gëzim Kastrati prej vitesh po mbart një dhimbje të madhe për vajzën e tij, Diana Kastrati, e vrarë në 2011 nga ish-bashkëshorti i...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet nuk kanë të ndalur në shtëpinë e Big Brother VIP Kosova, kësaj rradhe kanë debatuar Ylli me Adrin. Adri i ka...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Avokati dhe njëherësh ish-zëvendësministri i Brendshëm, Valdet Hoxha, ka thënë se numri i vrasjeve në vendin tonë është relativisht i madh. “Suksesi...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Ylli kanë debatuar. Azemi i ka thënë Ylli se “mos më thuaj mua asgjë për femra kur vetë dridhesh”. Ndërkaq...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.