×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pirja e duhanit shkakton plakje më të shpejtë

  FrontOnline
  14 Shtator 2023

  Sipas një studimi të ri, pirja e duhanit shkakton vdekje më të shpejtë të qelizave. Prova gjendet në ADN, në kromozomet për të qenë të saktë.

  Pirja e duhanit përshpejton shkurtimin e skajeve të qelizave, të quajtura telomere, të cilat janë një tregues i aftësisë së qelizave për të rigjeneruar dhe ngadalësuar shpejtësinë e plakjes.

  Këtë e tregon një studim i paraqitur në Kongresin Ndërkombëtar të Shoqatës Evropiane për Mjekësinë e frymëmarrjes në vitin 2023, të mbajtur në Milano, i udhëhequr nga Universiteti Kinez i Hangzhou. Hulumtimet tregojnë gjithashtu se lënia e duhanit ul ndjeshëm rrezikun e plakjes së parakohshme.

  Telomeret, sekuenca të përsëritura të ADN-së që mbrojnë skajet e kromozomeve. Sa herë që një qelizë ndahet, telomeret shkurtohen pak, derisa ato bëhen aq të shkurtra sa qeliza nuk mund të ndahet më me sukses dhe vdes: kjo është pjesë e procesit të plakjes.

  Gjatësia e telomereve ka qenë e lidhur me shumë sëmundje, duke përfshirë çrregullimet kardiovaskulare, diabetin dhe humbjen e muskujve, por deri më tani pak studime kishin hetuar lidhjen me duhanin.

  Studiuesit e udhëhequr nga Siyu Dai, duke analizuar të dhënat gjenetike të pothuajse 500 mijë njerëzve të mbledhur në bazën e të dhënave të Biobank Britanik, tani kanë zbuluar se pirja e duhanit shkurton ndjeshëm telomeret e kromozomeve që gjenden në qelizat e bardha të gjakut, qeliza që janë pjesë e sistemit imunitar./FrontOnline/

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Lifestyle26 Shtator 2023
  Dashi Zemërgjerësia do të shënjojë jetën tuaj në çift. Edhe pse në disa momente mund të keni ndonjë dyshim, kjo nuk do...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  E folura në gjumë është një nga fenomenet më interesante në organizmin e njeriut. Pavarësisht se shumë njerëz në botë flasin në...
  Lifestyle25 Shtator 2023
  Dashi Do futeni ne një faze te re sot ne jetën tuaj ne çift. Marrëdhënia me partnerin do ketë goxha përmirësime. Mundohuni...
  Të tjera
  Lajme26 Shtator 2023
  Sulmi terrorist në Kosovë ka ardhur për shkak të flirtimit të Perëndimit me nacionalizmin serb. Kështu u shpreh për Ditarin në A2...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, ka thënë se plani i grupit të armatosur ishte që të zbrisnin në...
  Lajme26 Shtator 2023
  Presidentja Vjosa Osmani ka pritur në takim ambasadorin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës pas ngjarjeve të fundit në vend. Takimi është...
  Lajme26 Shtator 2023
  Deputeti i LDK-së, Avdullah Hoti ka treguar pesë veprimet e nevojshme që duhet marrë pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës. Hoti...
  Lajme26 Shtator 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla tha se armët që janë zënë në Banjskë janë të ushtrisë serbe. “Këso lloj armësh...
  Lajme26 Shtator 2023
  Gruaja e Stefan Nedeljkoviq njëri ka terroristët e vrarë ka folur për herë të parë pas ngjarjes së të dielës: Ajo tha...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.