×
 • Auto
 • Auto

  Pezullohet prodhimi në Japoni i Toyota-s

  FrontOnline
  29 Gusht 2023

  Toyota Motor Corp tha të martën se ka pezulluar operimet në të 14 fabrikat e saj të montimit në Japoni për shkak të një mosfunksionimi të sistemit të prodhimit.

  Sipas mediave të huaja, defekti po e pengon Toyota-n të porosisë komponentë dhe shkaku i tij është nën hetim, megjithëse “ka gjasa të mos jetë për shkak të një sulmi kibernetik”, tha një zëdhënës.

  Toyota pezulloi 12 fabrika në tregun e saj vendas që nga mëngjesi i së martës dhe shtoi dy të fundit nga pasditja, tha zëdhënësi.

  Ishte e paqartë se cila do të jetë sasia e humbjes nga ky “mosfunksionim”.

  Prodhimi vendas i Toyota-s ishte në rimëkëmbje pas një sërë shkurtimesh të prodhimit për të cilën gjë ishte “fajësuar” mungesa e gjysmëpërçuesve.

  Por prodhimi u rrit me 29% në janar-qershor, rritja e parë e tillë në dy vjet. /FrontOnline/

   

  Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin
  Nga Rubrika
  Auto05 Dhjetor 2023
  Tesla lansoi të enjten kamionçinën e shumëpritur Cybertruck, që ishte paralajmëruar vite më parë. Në eventin e lansimit janë kryer dërgesat e...
  Auto05 Dhjetor 2023
  Akulli në xhamin e përparmë të makinës mund të ngadalësojë ndjeshëm udhëtimin tuaj. Ne kemi disa mënyra për ta hequr atë lehtësisht....
  Auto02 Dhjetor 2023
  E nxitur nga një valë modelesh të reja të përballueshme, pjesa e tregut të automjeteve elektrike në Bashkimin Evropian do të rritet...
  Të tjera
  Vip05 Dhjetor 2023
  Azemi dhe Ylli kanë debatuar. Azemi i ka thënë Ylli se “mos më thuaj mua asgjë për femra kur vetë dridhesh”. Ndërkaq...
  Vip05 Dhjetor 2023
  Debatet mes Blerandos dhe Adrit nuk kanë të ndalur. Në një moment Adri i ka thënë Blerandos “mos ndërhy kur flas unë”....
  Vip05 Dhjetor 2023
  Blerando dhe Azemi kanë debatuar me njëri-tjetrin. Azemi e ka nisur debatin i pari. Në një moment Azemi i ka thënë se...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim ambasadorin e ri të...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  “Modeli i qeverisjes së mirë lokale në Prizren, është modeli që ia ofrojmë Kosovës në nivelin qendror pas zgjedhjeve të ardhshme”. Kështu...
  Lajme05 Dhjetor 2023
  Njohësi i sigurisë, Nuredin Ibishi tha në Frontal në T7 se injorimi i Policisë së Kosovës nga UNMIK-u e kishte rritur numrin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.