Auto

Peugeot zbulon një klasë të re: 408 është një alternativë ndaj kompaktit, por edhe SUV-it

Peugeot zbulon një klasë të re: 408 është një alternativë ndaj kompaktit, por edhe SUV-it
16:07 | 22 Qershor 2022

Pas disa njoftimeve, Peugeot ka prezantuar zyrtarisht risinë e tij të madhe dhe një model krejtësisht të ri në gamën e tij. Peugeot 408 është një fastback dinamik që ofron një përzierje origjinale të kompakteve dhe SUV-ve në një lëshim krejtësisht origjinal dhe të papritur nga çdo kënd.

Peugoet 408 i ri është i papritur sepse është ndryshe, dhe imponohet si modeli i parë i këtij lloji, si në historinë e Peugeot ashtu edhe në tregun e makinave në tërësi. Me modelin e ri 408, Peugeot demonstron kreativitetin e ekipeve të tij duke ofruar një siluetë të re të fastback-ut në krye të segmentit C. Ky Peugeot i ri sjell një dizajn të veçantë, por me një dimension të ri atraktiviteti, përsosmëri inxhinierike të përqendruar në efikasitetin dhe elektrifikimin inteligjent, si dhe emocionet e ofruara nga teknologjitë më të fundit të dedikuara për kënaqësinë e drejtimit dhe përdorimin instinktiv.

Dy ditë më parë dhe para premierës zyrtare, patëm mundësinë të merrnim pjesë në premierën online të Peugeot 408 për gazetarët e mbyllur dhe me premtimin se do të presim detajet që do të publikohen në dy ditët në vijim, inxhinierët dhe dizajnerët e Peugeot zbuluan se kjo Modeli është më i miri i ofertës së tyre, prandaj do të ofrohet vetëm me pako më të pasura të pajisjeve dhe motorë benzine dhe hibride. Motorët me naftë nuk do të ofrohen, por një model plotësisht elektrik do të ofrohet në një datë të mëvonshme.

Natyrisht, Peugeot 408 spikat mbi të gjitha me siluetën e tij dinamike të fastback-ut dhe një stil vërtet unik me të cilin dëshiron të thyejë normat e vendosura. Siç u tha nga Peugeot, ata vunë re se modelet SUV janë bërë shumë monotone dhe se klientët duan diçka të re dhe në të njëjtën kohë po aq praktike. Me këtë ide lindi një 408 i ri, i cili në ofertën e Peugeot do të vendoset mes 308 kompakt dhe 3008.

408 i ri sjell një lidhje të qartë të dizajnit me modelet aktuale të Peugeot me një pjesë të përparme dominuese dhe të gjerë që i është dhënë një grilë ngjyrë trupi për t’u përshtatur në mënyrë të përsosur me pjesën e përparme. Është e qartë se emblema e re e Peugeot me kokën e një luani bie në sy me krenari, si dhe një nënshkrim drite në formë qeni që integron në mënyrë të përsosur 408 në familjen Peugeot, si dhe dritat LED me tre “kthetra” prapa. I gjithë trupi është plot me vija të mprehta dhe prerja e përmbysur në parakolpin e pasmë është e papritur, duke i dhënë profilit një pamje të fortë, njësoj si buzët e “prera” ashpër me diametër 20 inç.

Me një gjatësi prej 4,69 m dhe një bazë rrote prej 2,79 m, Peugeot 408 i ri sjell një rresht të dytë jashtëzakonisht të gjerë të sediljeve, me deri në 188 mm hapësirë ​​për këmbët. Bagazhi është gjithashtu bujar në përmasa, me një vëllim prej 536 litrash, i cili mund të rritet në 1611 litra kur sediljet e pasme palosen. Peugeot 408 i ri është 1.48 m i lartë, gjë që së bashku me këtë gjatësi dhe linjë çati coupe i jep një siluetë shumë të hijshme. Gjithashtu përmirëson efikasitetin aerodinamik.

Peugeot 408 ofron gjeneratën e fundit të i-Cockpit për shoferin dhe pasagjerët e tij, i cili në thelb është marrë plotësisht nga 308 me disa modifikime dhe një pozicion ulëse qartësisht pak më të lartë që jep shikueshmëri shtesë gjatë vozitjes.

Kabina fokusohet në cilësinë dhe lidhjen, me teknologjitë më të fundit për ta bërë përvojën e drejtimit dhe të udhëtimit më intuitive dhe të dobishme. 408 i ri është i pajisur me 6 kamera dhe 9 radarë, dhe sistemet e ndihmës së shoferit ofrojnë qetësi dhe siguri.

Këto përfshijnë: Kontrollin adaptiv të lundrimit me Stop and Go, sistemin e shikimit të natës që paralajmëron kafshët, këmbësorët ose çiklistët para jush përpara se të shfaqen në rrezen e lartë, monitorimi i pikave të verbër me rreze të gjatë (75 metra), alarmi i trafikut të pasmë, i cili paralajmëron rreziku i mundshëm i kthimit./FrontOnline/

Vetëm 60 euro kap ofertën Al Inclusive të “Sharr Travel” në Aqua Fafa

Të tjera