×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Petkoviqit i ndalohet të shkoj në meshën në Manastirin e Deçanit

  FrontOnline
  23 Nëntor 2021

  Drejtorit i të ashtuquajturës Zyra e Qeverisë së Serbisë për Kosovë, Petro Petkoviq, i është ndaluar nga institucionet e Kosovës të marrë pjesë në festën e Manastirit të Deçanit.

  Sipas deklaratës, gjatë vizitës së tij dyditore në Kosovë më 24 dhe 25 nëntor, Petkoviç është dashur të vizitojë disa familje serbe të rrezikuara në aspektin social dhe të kthyera dhe të dorëzojë ndihmën shumë të nevojshme.

  “Kjo është hera e katërt që autoritetet në Kosovës e pengojnë vizitën e drejtorit të Zyrës në Kosovë. Prandaj, shtrohet pyetja nëse faktorët ndërkombëtarë janë të gatshëm që ta frenojnë kryeministrin e Kosovës Albin Kurtin në fushatën e tij destruktive kundër të gjitha arritjeve të Marrëveshjes së Brukselit dhe marrëveshjeve të tjera të arritura në Bruksel gjatë procesit të dialogut?”, thuhet në komunikatë.

  Zyra vlerësoi se në atë mënyrë “shkelen drejtpërdrejt të gjitha marrëveshjet për lirinë e lëvizjes dhe vizitat zyrtare” dhe se do të informojnë të gjithë faktorët ndërkombëtarë, si dhe ndërmjetësuesin e BE-së në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, Miroslav Lajçak, i cili sot po viziton Serbinë./FrontOnline/

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Policia spanjolle ka thënë të shtunën se ka arrestuar tre hakerë prorusë, të dyshuar për kryerje të sulmeve kibernetike me qëllime terroriste,...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Politikania ukrainase e ekstremit të djathtë dhe ish-deputetja, Irina Farion vdiq në spital nga plagët e marra në atentat pasi një sulmues...
  Bota/Rajoni20 Korrik 2024
  Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) është duke bërë thirrje për luftë kundër HIV-it dhe stigmës rreth tij, pak para një konference ndërkombëtare...
  Të tjera
  Lajme20 Korrik 2024
  Ministrja e Punëve të Jashtme, Donika Gërvalla, ka thënë se trupi i Faton Hajrizit, të vrarë nga policia serbe duhet të kthehet...
  Lajme20 Korrik 2024
  Agim Musliu nga instituti “Octopus” ka shkruar për atë që ka ndodhur në Serbi përgjatë këtyre tre ditëve, ku një polic serb...
  Lajme20 Korrik 2024
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka vizituar Festivalin Anibar që po mbahet në komunën e Pejës. Kurti qëndroi në Galerinë e Arteve...
  Lajme20 Korrik 2024
  Faton Hajrizi intervistën e fundit televizive e kishte dhënë para 10 muajve. Në të ai kishte rrëfyer se si ishte burgosur, e...
  Lajme20 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar me kryeministrin e Islandës, Bjarni Benediktsson, ku tha se ishte pikërisht Islanda, vendi që i...
  Lajme20 Korrik 2024
  Disa nga të burgosurit shqiptarë në Greqi, kanë njoftuar se kanë filluar një grevë urie. Ata thonë se këtë po e bëjnë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.