×
 • Lajme
 • Lajme

  Petkoviq: Kurti s’mund të vendosë afate kohore për marrëveshjen finale

  FrontOnline
  20 Nëntor 2021

  Drejtori i zyrës për Kosovë në qeverinë e Serbisë, Petar Petkoviq tha se mandati i kryeministrit të Kosovës, AlbinKurti si një kornizë për përfundimin e dialogut s’është asgjë speciale, sidomos pas zgjedhjeve lokale në Kosovë.

  Petkoviq i ka bërë këto komente pasi zëvendëskryeministri Besnik Bislimi ka deklaruar se një marrëveshje finale me Serbinë është e mundur gjatë mandatit të kryeministrit Kurti, shkruan Tanjug, transmeton Gazeta Express.

  Në dialogun ndërmjet Beogradit dhe Prishtinës, ndryshe nga pretendimet e kryenegociatorit të Prishtinës, Besnik Bisljimi, nuk ka afate të Kurtit dhe probabiliteti për arritjen e marrëveshjes nuk matet me njësi të kohës, por me gatishmërinë e Prishtinës për të respektuar marrëveshjet që janë arritur deri tani dhe mundësinë e formimit të Unionit të Komunave Serbe, ka thënë Petkoviq.

  “Duke gjykuar nga deklaratat e Besnik Bisljimit dhe shefit të tij Kurtit, të cilët mohojnë vetë mundësinë e krijimit të Asociacionit, përfundimi i dialogut nuk mund të shihet, sigurisht kur Prishtina nuk e zbatoi atë që ishte marrë vesh nëntë vjet më parë, në fillim. të dialogut”, tha Petkoviç në një deklaratë./FrontOnline

  Vedat Bajrami banori më i ri në Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme14 Korrik 2024
  Në tubimin në Butler në shtetin e Pennsylvania derisa ish presidenti amerikan po mbante fjalim dëgjohen të shtëna rresht dhe sipas pamjeve...
  Lajme13 Korrik 2024
  NATO i dha fundit takimit të saj vjetor në kryeqytetin e Shteteve të Bashkuara, duke festuar 75 vjetorin e formimit dhe marrë...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sllobodan Vukçeviq, ambasadori i Serbisë në Tiranë, ka thënë se Serbia është e gatshme të zhvillojë marrëdhënie në të gjitha fushat me...
  Të tjera
  Lajme13 Korrik 2024
  Kryeministri i Kosovës, e ka përkujtuar masakrën e Poklekut. Ai tha se Serbia me projektin e saj “Paktoi”, vrau edhe foshnje të...
  Lajme13 Korrik 2024
  Nënkryetari i Prishtinës, Alban Zogaj, ka bërë të ditur se rruga nga rrethi i vogël i Arbërisë e deri te rrethi i...
  Lajme13 Korrik 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, ka publikuar listën e plotë të zyrtarëve që i ka takuar gjatë vizitës së saj në Washington...
  Lajme13 Korrik 2024
  Sipas World Population Review, disa vende luftojnë më shumë me divorcin se të tjerët. Këto janë të dhënat për vitin 2022 dhe...
  Lajme13 Korrik 2024
  Shtetet e Bashkuara mirëpritën samitin me rastin e 75-vjetorit të themelimit të NATO-s në kohë të trazuara politike. Ndërkohë që sulmet e...
  Lajme13 Korrik 2024
  Është përfshirë nga zjarri një trafo e rrymës në fshatin Sopijë në Suharekë. “Rreth orës 16:45 në fshatin Sopijë përfshihet nga zjarri...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.