×
 • Lajme
 • Lajme

  Petkoviq i ankohet Turqisë për Kurtin

  FrontOnline
  19 Shtator 2023

  Drejtori i të ashtuquajturës Zyrës për Kosovë, Petar Petkoviq, ka shprehur shqetësimin për situatën në terren gjatë një takimi me ambasadorin e Turqisë në Serbi, Hami Aksoy, për shkak se, siç theksoi, kërcënimet e përditshme brutale të Albin Kurtit ndaj serbëve.

  “Që Prishtina nuk po merr asgjë në drejtim të de-përshkallëzimit është e dukshme para së gjithash në terren, ku çdo ditë ndodhin eksese dhe acarime të reja, por ishte e qartë edhe në Bruksel, ku Kurti tregoi se nuk dëshironte as një bisedë apo marrëveshje”, theksoi ai. Petkoviq, i cili e informoi ambasadorin turk në detaje për rrjedhën e dialogut Beograd-Prishtinë, duke iu referuar posaçërisht bisedimeve të mbajtura më 14 shtator në Bruksel, njoftoi e ashtuquajtura Zyra për Kosovë, transmeton FrontOnline.

  Siç theksoi Petkoviq, Beogradi këtë herë ka insistuar në respektimin e vazhdueshëm të marrëveshjeve të arritura deri më tani në dialogun me Prishtinën me ndërmjetësimin e BE-së, mbi të gjitha për krijimin e Asociacionit, gjë që delegacioni i Prishtinës refuzoi, duke ua bërë të ditur të gjithëve. se nuk janë të interesuar për negociata, dialog dhe kompromis.

  Petkoviq paralajmëroi se provokimet dhe sulmet ndaj popullit serb nuk janë në funksion të stabilitetit rajonal.

  Ai theksoi qartë përkushtimin e lidershipit serb për një kompromis dhe zgjidhje gjithëpërfshirëse të çështjes së Kosovës, ekskluzivisht me mjete paqësore.

  “Beogradi është thelbësisht i interesuar për ruajtjen e paqes dhe stabilitetit në Kosovë dhe në Ballkanin Perëndimor dhe për këtë arsye është e rëndësishme të parandalohet destabilizimi i rajonit dhe konfrontimet e reja me mjete vendimtare politike dhe diplomatike”, tha Petkoviq./FrontOnline/

  Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme02 Tetor 2023
  Rreshteri Afrim Bunjaku, i cili ishte pjesëtar i Policisë së Kosovës nga viti 2001, u vra mëngjesin e 24 shtatorit pas përplasjes...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri i Jashtëm i Shqipërisë, Igli Hasani ka deklaruar në seancën e Parlamentit shqiptar se sulmi i grupeve terroriste serbe në veri...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ministri federal gjerman i Bujqësisë, Cem Özdemir në prag të vizitës së tij në Kosovë ka deklaruar se Kosova sërish është nën...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.