Gjuha:
×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Pesë përfitimet e mbështetura shkencërisht nga konsumimi I specave

  FrontOnline
  29 Mars 2023

  Pavarësisht nëse i kaurdisni për t’i shtuar në një skuqje ose duke bërë një recetë pice me pak karbohidrate, specat janë një pjesë e shijshme e shumë llojeve të ndryshme të pjatave. Specat janë gjithashtu ushqime të shkëlqyera dhe një mënyrë e shëndetshme për të shijuar salcat dhe salcat tuaja të preferuara. Për fat të mirë, përveç që kjo perime është praktike dhe e shijshme, ka shumë përfitime të specave që ndikojnë drejtpërdrejt në shëndetin tuaj, shkruan Eat this jo that.

  Ndërsa ka cilësi unike të specave që ofrojnë një kombinim të dobishëm të përfitimeve shëndetësore për t’u shijuar, është gjithashtu e rëndësishme të përqendroheni në marrjen e shumëllojshmërisë së mjaftueshme të perimeve në dietën tuaj në përgjithësi, sepse nuk ka vetëm një perime të mrekullueshme që mund të sigurojë gjithçka që i nevojitet trupit tuaj. , sipas Harvard Health.

  Nëse jeni adhurues i specave zile dhe dëshironi t’i përfshini ato në më shumë nga vaktet tuaja, ju rekomandojmë të lexoni listën tonë të përfitimeve të mbështetura nga shkenca të specave të ziera që vijnë nga ngrënia e këtij rostiçeri të pasur me lëndë ushqyese.

   

  Likopeni në speca mund të ndihmojë në luftimin e dëmtimit të qelizave

  Specat përmbajnë pigmentin natyral likopen, i cili gjithashtu mund të gjendet në shalqi, domate, guava dhe grejpfrut rozë. Nga të gjitha ngjyrat, speci i kuq është më i pasuri me likopen. Por çfarë bën ky përbërës natyral bimor për shëndetin tuaj? Sipas një raporti të botuar në Nutrients, likopeni është një nga disa pigmente të ndryshme bimore që janë gjetur se ndihmojnë potencialisht në luftimin e radikalëve të lirë në trup. Radikalet e lira janë komponime që mund të dëmtojnë qelizat e trupit tuaj, duke krijuar stres oksidativ që mund të çojë në sëmundje. Ky raport thotë se likopeni ndihmon në luftimin e radikaleve të lira dhe për këtë arsye mund të ndihmojë në uljen e rrezikut të problemeve kardiovaskulare.

   

  Karotenoidet e tyre mund të përfitojnë shëndetin e syve

  Specat e verdhë dhe portokalli përmbajnë dy pigmente natyrale, zeaksantinë dhe luteinë, të cilat gjithashtu klasifikohen si karotenoidë. Këto karotenoide, të cilat gjenden gjithashtu në shumë ushqime natyrale të verdha dhe portokalli si pjepëri, karotat, vezët dhe salmoni, janë treguar se përfitojnë shëndetin tuaj në një sërë mënyrash.

  Për shembull, sipas një raporti të botuar në Nutrients, këto pigmente natyrale mund të ndihmojnë shëndetin e syve tuaj. Raporti thotë se luteina dhe zeaxanthin janë pjesë e pigmentit që gjendet në njollën e verdhë rreth retinës së syrit tuaj – një pikë e njohur për të ndihmuar në mbrojtjen kundër dritës blu. Jo vetëm kaq, këto pigmente me sa duket mund të ndihmojnë gjithashtu në mbrojtjen kundër kataraktit dhe degjenerimit makular të lidhur me moshën.

   

  Speci i kuq është i pasur me vitaminë C

  Specat janë plot me vitaminë C. Në fakt, specat në fakt kanë më shumë vitaminë C se portokalli! Diçka që shumë njerëz nuk e dinë për vitaminën C është se përveç përfitimeve të saj shëndetësore si ndërtimi i imunitetit dhe administrimi i presionit të lartë të gjakut, është treguar se ndihmon me funksionin njohës ndërsa plakemi.

  Një studim rishikues i publikuar në BMC Psychiatry ishte në gjendje të vendoste një lidhje midis mungesës së vitaminës C dhe ndjenjave të depresionit dhe ngadalësimit të funksionit njohës. Megjithëse studiuesit thonë se duhet bërë më shumë kërkime, gjatë 20 viteve të fundit ka pasur studime të shumta që tregojnë një lidhje midis vitaminës C dhe funksionit njohës – duke përfshirë këtë studim nga American Journal of Epidemiology, i cili tregoi se vitamina C mund të mbrojë kundër dëmtime të rënda njohëse.

   

  Specat mund të ndihmojnë në rritjen e imunitetit

  Kujdesi për imunitetin tuaj është një pjesë thelbësore për të mbajtur trupin tuaj të shëndetshëm. Specat përmbajnë një sasi solide të vitaminës A, e cila dihet se ndihmon në forcimin e sistemit tonë imunitar.

  Shumica e studiuesve kanë rënë dakord se sasitë e duhura të vitaminës A mund të na ndihmojnë të mbrohemi nga sëmundjet infektive, por arsyeja pas kësaj është ende një çështje debati. Sipas Rishikimit Vjetor të Ushqyerjes, kjo mund të jetë për shkak se mungesa e vitaminës A pengon aftësinë tonë për të absorbuar lëndë ushqyese përmes rigjenerimit të disa barrierave të zorrëve pas infeksionit. Vitamina A është gjithashtu e nevojshme për të ndërtuar qeliza të rëndësishme që luftojnë sëmundjet infektive.

   

  Specat janë një burim i shkëlqyer i vitaminës B6

  Një përfitim tjetër që disa njerëz mund të mos presin nga ushqimet si specat është se ato mund të përmirësojnë disponimin tuaj. Specat e kuq përmbajnë më shumë se 35% të vlerës ditore të vitaminës B6, një vitaminë e njohur për përmirësimin e humorit dhe zvogëlimin e rrezikut të depresionit. Sipas një studimi të publikuar në Journal of Herited Metabolic Diseases, vitamina B6 mund të përdoret si suplement për të ndihmuar me simptomat e depresionit. Megjithatë, është e rëndësishme të theksohet se ne nuk mund të marrim nivele mjaft të larta të B6 vetëm në paprika, kështu që nuk duhet të përdoret kurrë si një trajtim për depresionin./FrontOnline/

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lifestyle29 Maj 2023
  Psilocybina, një përbërës halucinogjen i gjetur në kërpudha, ndikon në trurin e njerëzve që vuajnë nga depresioni i rëndë si asnjë lloj...
  Lifestyle29 Maj 2023
  Shumë njerëz ankohen se çdo natë diçka duket se i zgjon në të njëjtën kohë – dhe ata nuk mund të flenë...
  Lifestyle28 Maj 2023
  Çdo ndryshim i stinës mund të ndikojë në shëndetin tuaj dhe të çojë në dhimbje të fytit apo çrregullime të tretjes. “Çaji...
  Të tjera
  Lajme30 Maj 2023
  Shefi për Politikë të Jashtme, i BE-së, Josep Borrell, ka kërkuar sot që Kosova t’i pezullojë menjëherë operacionet e policisë në veri....
  Lajme30 Maj 2023
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, ka refuzuar që të përgjigjet në pyetjen e gazetarëve se kush i ka sulmuar ushtarët e...
  Lajme30 Maj 2023
  Gazetarët e medieve të ndryshme janë sulmuar para pak çastesh nga protestuesit serbë në Komunën e Leposaviqit. Asociacioni i Gazetarëve të Kosovës...
  Lajme30 Maj 2023
  Ish-kryenegociatorja e Kosovës në dialogun me Serbinë në Bruksel, Edita Tahiri, ka thënë se Shefi i diplomacisë së Bashkimit Evropian, Josep Borrell...
  Sport30 Maj 2023
  Komiteti Olimpik i Kosovës (KOK) ka dërguar sot ankesë në Komitetin Olimpik Ndërkombëtar, në lidhje me mesazhin provokues dhe politik të tenistit...
  Bota/Rajoni30 Maj 2023
  Kanë shpërthyer sërish tensionet midis Armenisë dhe Azerbajxhanit, dy ditë përpara se të rifillonin bisedimet që synonin përfundimin e një marrëveshjeje paqeje...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.