×
 • Ekonomi
 • Ekonomi

  Pesë Ministri të Qeverisë “Kurti” e kalojnë çerekun e vitit me 0% shpenzime kapitale

  FrontOnline
  05 Qershor 2023

  Pesë dikastere të Qeverisë Kurti nuk kanë arritur asnjë rezultat sa i përket investimeve kapitale, në tre mujorin e parë të këtij viti.

  Në raportin financiar për periudhën tre mujore 1 janar-31 mars 2023, figurojnë pesë ministri të cilat kanë pasur 0% shpenzime në investime kapitale, shkruan Front Online.

  Kjo do të thotë që asnjëra nga to nuk kanë realizuat asnjë projekt.

  Bëhet fjalë për Ministrinë e Financave, Punës dhe Transfereve e cila udhëhiqet nga Hekuran Murati, Ministria e Bujqësisë, Pylltarisë dhe Zhvillimit Rural më në krye Faton, Pecin, ajo e Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë nga Rozeta Hajdari, Ministria e Administrimit dhe Pushtetit Lokal që udhëhiqet nga Elbert Krasniqi dhe Ministria e Drejtësisë që ka në krye Albulena Haxhiun.

  E vetëm me nga 1% shpenzime në investime kapitale janë Ministria e Shëndetësisë e Arben Vitisë, dhe Ministria e Kulturës, Rinisë dhe Sportit që udhëhiqet nga Hajrullah Çeku.

  Po ashtu janë vetëm dy ministri që kanë shpenzuar vetëm nga 2% mjete në investime kapitale.

  Ministria për Komunitet dhe Kthim që udhëhiqet nga Nenad Rashiq dhe Ministria e Ekonomisë nga Artane Rizvanolli.

  4% shpenzime për investime kapitale për tre muaj ka pasur Ministria e Arsimit, Shkencës dhe Teknologjisë nën udhëheqjen e Arbërie Nagavcit dhe 5% Ministria e Mjedisit, Planifikimit Hapësinor dhe Infrastrukturës që në krye ka ministrin Liburn Aliun.

  Pak më mirë me vetëm 2% më shumë, pra 7% qëndron Ministria e Punëve të Brendshme që udhëhiqet nga Xhelal Sveçla, dhe 9% Ministria e Mbrojtjes nga Armend Mehaj.

  Primatin e të gjitha ministrive për shpenzime kapitale e ka Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e cila për tre muaj ka shpenzuar 59% të buxhetit në investime kapitale.

  Për përqindjen e ulët të shpenzimeve në investime kapitale për Front Online, ka folur ish-ministri i Financave, Haki Shatri.

  Ai ka thënë se tre mujoriti parë gjithmonë është më i dobët dhe këtë e thotë për disa arsye.

  “Tre mujori i parë gjithmonë është më i dobët në lëmin e investimeve kapitale sepse buxheti fillon me 1 janar, dhe organizatat buxhetore nuk janë të përgatitura që t’ia nisin punës menjëherë me këtë datë sepse i kanë disa procedura që kërkojnë kohë prej miratimit të buxhetit dhe e dyta është sezoni i dimrit sepse nëse janë punët që duhet të kryhen jashtë nuk ka mundësi me u kry”, u shpreh Shatri, për Front Online.

  Por, pavarësisht kësaj, thotë se është shqetësuese niveli i aktivitetit.

  “Por, është shqetësuese sepse niveli i aktivitetit në këtë tre mujor ka qenë shumë i ulët dhe si duket është vazhdimësi e dinamikës të investimeve kapitale të dy viteve paraprake, pra vazhdimësi e aktivitetit të dobët investiv, është vazhdimësi e asaj periudhe”, ka thënë ai.

  Shatri, ka deklaruar se pret që në muajt e ardhshëm kjo qeveri të punojë më shumë në këtë aspekt, pasi që ka hyrë në vitin e tretë të Qeverisjes.

  “Po shpresojmë që në muajt e ardhshëm të kfillen pak, është viti i tretët i qeverisjes dhe tash më nuk mund t’i shajnë qeverisjet paraprake dhe shpresoj që të kenë bë përvojë sepse nuk kanë pas e ia fillojnë ndonjë pune”, ka shtuar ish-ministri Haki Shatri.

   

  Zyra e Presidentit 80% shpenzime në investime kapitale për tre muaj, Kuvendi 0%

  Hiq më mirë se pesë ministritë nuk qëndron as Kuvendi i Kosovës.

  Edhe ky i fundit, për tre muaj sipas raportit financiar ka pasur 0% shpenzime në investime kapitale.

  Por, ndryshe nga Kuvendi qëndron Zyra e Presidentit.

  Për tre muaj, Zyra e Presidentit ka shpenzuar buxhet prej 80% në investime kapitale./Front Online

   

   

   

   

   

   

   

   

  Për shkak të punimeve në rrjet në këto zona do ketë ndërprerje të energjisë
  Nga Rubrika
  Ekonomi30 Shtator 2023
  Kryeministri Albin Kurti, ka thënë se ekonomia e vendit ka shënuar progres të pa parë në historinë e Kosovës, sipas tij, mesatarja...
  Ekonomi29 Shtator 2023
  Ministri i Financave Hekuran Murati ka bërë të ditur se deri  më tani, janë mbi 45 mijë familje që kanë aplikuar për...
  Ekonomi27 Shtator 2023
  Ministri i Financave, Hekuran Murati, nuk ka dhënë informata se kur do t’i marrin policët shtesat për rrezikshmëri. Në konferencë për medie...
  Të tjera
  Lajme02 Tetor 2023
  Të dielën dyshohet se është kryer vjedhje në banesën e ministres së Industrisë, Ndërmarrësisë dhe Tregtisë, Rozeta Hajdari, lidhur me rastin policia...
  Lajme02 Tetor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Anton Quni theksoi se në fillim numri i armatimit të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës numërohej në gishta, por siç...
  Lajme02 Tetor 2023
  Ish-prokurori, Sylë Hoxha, ka thënë në Pressing të T7, se pasi janë hapur hetimet për Milan Radojçiqin, ka pranuar informacione më vonë...
  Lajme02 Tetor 2023
  Lisa McClain, anëtare e Komitetit për Arsimin dhe Punën në Dhomën e Përfaqësuesve në Michigan të ShBA-së, ka thënë se Kosova që...
  Bota/Rajoni02 Tetor 2023
  Forcat ukrainase kanë arritur që me dronët kamikaz, të godasin rëndë veturat dhe pozicionet mbrojtëse të ushtrisë ruse në afërsi të Soledarit....
  Lajme02 Tetor 2023
  Drejtoresha e Klinikës Plastike ,Violeta Zatriqi, ka njoftuar të gjitha gratë të cilat janë operuar nga kanceri i gjirit mund të rikonstruktojnë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.