[wp-story]

Lajme

Personat që hyjnë në Kosovë nga vendet me rrezik të lartë për COVID-19 do të vetizolohen

Personat që hyjnë në Kosovë nga vendet me rrezik të lartë për COVID-19 do të vetizolohen
11:51 | 05 Tetor 2020

Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se personat që do të hyjnë në Kosovë nga vendet me rrezik të lartë të infektimit, do të jenë të obliguar të kenë testin PCR për COVID-19, ose do të detyrohen të vetizolohen.

“Ajo që kemi bë, kemi vendosë masën që të gjitha shtetet me rrezik potencial të shpërndarjes së virusit është se pa testin PCR nuk do mund të hyjnë në Kosovë, por edhe nëse hyjnë duhet të vetizolohen 7-14 ditë sipas nevojës dhe vlerësimit të situatës epidemiologjike”, tha ai.

Zemaj ka folur edhe për hapjen e kufirit me Maqedoninë e Veriut, duke thënë se “në mbledhjen e qeverisë së tyre nesër, do largohet kushtëzimi i testit PCR”.

Në një konferencë për media, ai tha se situata me pandeminë është stabile, por shton se lirimi i masave nuk duhet të kalojë në anashkalim të masave në fuqi.

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)

Të tjera