Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përshkallëzohet situata në Etiopi, qëllohen me raketa aeroportet

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Forcat në rajonin verior Tigray të Etiopisë kanë qëlluar me raketa në aeroportet në një shtet fqinj, ndërsa konflikti i tyre me qeverinë po rritet.

  Fronti Çlirimtar i Popullit të Tigray (TPLF), i cili kontrollon Tigray, tha se kishte shënjestruar dy vendet në shtetin Amhara dhe paralajmëroi për sulme të mëtejshme.

  Tensioni midis qeverisë së Etiopisë dhe TPLF janë përshkallëzuar në përleshje ushtarake në muajin e kaluar.

  Amnesty International ka thënë gjatë javës se dhjetëra persona janë “masakruar” në rajonin Tigray të Etiopisë dhe dëshmitarët kanë fajësuar për këto vrasje, forcat që mbështeten nga një parti lokale që është në pushtet, që po luftojnë me qeverinë federale.

  Kryeministri Abiy Ahmed ka akuzuar forcat besnike ndaj udhëheqësve të Tigray për kryerjen e vrasjeve masive, ndërsa TPLF ka mohuar përfshirjen.

  Abiy urdhëroi një operacion ushtarak kundër TPLF në fillim të këtij muaji pasi ai i akuzoi ata për sulmimin e një kampi ushtarak. Që nga ajo kohë ka pasur një numër përplasjesh dhe sulmesh ajrore në rajon.

  Luftimet kanë detyruar të paktën 17,000 civilë të kalojnë kufirin me Sudanin, sipas Kombeve të Bashkuara.

  Marrja e informacionit të verifikuar në mënyrë të pavarur në lidhje me situatën në Tigray është e vështirë, sepse linjat telefonike dhe shërbimet e internetit janë të prishura.

  TPLF dominoi jetën ushtarake dhe politike të Etiopisë për dekada me radhë para se Abiy të merrte detyrën më 2018 dhe të fillonte një program të reformave.

  Vitin e kaluar, Abiy shpërndau koalicionin qeverisës, të përbërë nga disa parti rajonale me bazë etnike dhe i bashkoi ato në një parti të vetme, kombëtare, Partinë e Prosperitetit, por, TPLF nuk pranoi të bashkohej. /REL

  Shumë sport në platformën Artmotion, sezoni i ri në ligat më të forta të botës sjellë shumë ekskluzivitete
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Pas “Lasgushit”, “Migjenit” dhe “Naimit”, linjës shqiptare të fluturimeve ajrore “Air Albania” i shtohet edhe aeroplani “Fishta”, për nder të poetit të...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Bordi i Fondit Monetar Ndërkombëtar miratoi të premten një paketë ndihme prej 15.6 miliardë dollarësh të nënshkruar më 21 mars me qeverinë...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Presidenti rus, Vladimir Putin, ka nënshkruar dekretin për miratimin e konceptit të përditësuar të politikës së jashtme të Rusisë. Kremlini bëri të...
  Të tjera
  Lajme31 Mars 2023
  Kryetari i Unionit Shqiptar në Kroaci, Esat Çollaku, ka thënë se ka parë një mobilizim të jashtëzakonshëm përpara fillimit të “Marshojmë për...
  Lajme31 Mars 2023
  Lidhja Demokratike e Kosovës e ka cilësuar rritjen e çmimit të energjisë si të padrejtë e të papërballueshëm për qytetarët. Në faqen...
  Lajme31 Mars 2023
  Sa herë që dilte nga shtëpia, me vete merrte edhe biçikletën. Fundjavën që lamë pas, atë e la në vendin e zakonshëm,...
  Bota/Rajoni31 Mars 2023
  Shqiptarja Zenepe Uruci, 56 vjeçe u vra pasditen e djeshme në Itali nga bashkëshorti i saj Xhafer Uruci, 62 vjeç. Shqiptari e goditi 5...
  Vip31 Mars 2023
  Donald Veshaj ka thumbuar Olta Gixharin por edhe Efin për eksperiencën e tyre në Big Brother Vip Albania. Në programin që drejtohet...
  Ekonomi31 Mars 2023
  Kosova dhe Maqedonia e Veriut kanë nënshkruar sot një memorandum mirëkuptimi në mes të dy prodhuesve më të mëdhenj të energjisë elektrike...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.