Bota/Rajoni

Përplasja e trenave në Republikën Çeke, ka edhe të vdekur – VIDEO / FOTO

Përplasja e trenave në Republikën Çeke, ka edhe të vdekur – VIDEO / FOTO
11:52 | 04 Gusht 2021

Dy persona humbën jetën dhe rreth 40 u plagosën në një përplasje mes dy trenave në Republikën Çeke.

Siç thuhet, shtatë nga ata persona janë në gjendje kritike, transmeton FrontOnline. Një tren me shpejtësi të lartë nga Mynihu në Pragë u përplas me një tren pasagjerësh lokal në hekurudhën pranë Milavce këtë mëngjes rreth orës 8 dhe dy persona vdiqën në vend.

Në vendin e aksidentit, janë 12 ekipe shpëtimi me tre helikopterë për të transportuar të plagosurit në spitale, si dhe policia me një helikopter.

Ministri i Industrisë, Tregtisë dhe Transportit, Karel Havlicek, tha se shoferi i trenit të shpejtë nga Mynihu hyri në të kuqe dhe kështu shkaktoi një përplasje me një tren pasagjerësh. Policia nisi një hetim dhe Ministri Havlicek gjithashtu shkoi në vendin e aksidentit./FrontOnline/

Përfito FALAS një pushim për çift në Budva

Të tjera