×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përplasja e parë vdekjeprurëse pas 45 vjetësh mes Kinës dhe Indisë, mbi 20 ushtarë indianë të vrarë

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Së paku 20 ushtarë indianë u vranë në një përplasje me forcat kineze në Ladakh të Kashmirit, thonë zyrtarët në Indi. Autoritetet kineze nuk japin detaje mbi humbjet e tyre, por deklarojnë vetëm se kanë 43 fatkeqësi, por nuk dihet nëse janë viktima apo të plagosur.

  Sipas mediave të huaja, incidenti pasoi pas rritjeve të tensioneve mes dy palëve dhe kjo është përplasja e parë vdekjeprurëse në 45 vite.

  Ushtria indiane fillimisht raportoi të martën për tre ushtarë të vrarë, duke shtuar se të dy palët pësuan viktima. Mirëpo më vonë një numër i ushtarëve të plagosur vdiqën nga plagët.

  Lidhur me këtë rast, Ministria e Punëve të Jashtme në Indi, akuzoi Kinën për shkeljen e një marrëveshjeje të arritur javën e kaluar, e cila parasheh respektimin e Linjës së Kontrollit Aktual (LAC) në Luginën e Galwan.

  Për herë të parë në 40 vitet e fundit, ushtarë të dy fuqive bërthamore, që së bashku numërojnë pothuajse 3 miliardë banorë, janë përballur ushtarakisht në kufirin mes tyre, duke shkaktuar dhjetëra viktima.

  Shkëmbimi i zjarrit, që sipas burimeve mori formën e një beteje të vogël, ka shkaktuar të paktën 20 viktima tek ushtarët indianë, ndërkohë që autoritetet kineze nuk japin shifra mbi humbjet e tyre, edhe pse flitet që viktima ka pasur nga të dy anët.

   

  Menaxho shpenzimet dhe fito zbritje me aplikacionin e Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.