Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  “Përmendore nuk dua” , poezia prekëse e dëshmores 16 vjeçare të UÇK’së

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Yllka Domi ishte pjesëtare e UÇK-së, ndërsa kishte rënë dëshmore në moshën 16 vjeçare.

  Po e reciton poezinë, te cilën e bija e saj e shkroi qysh ne klasën e katërt.

  Përveç poezive, Dashurie Domi, kujtim të vajzës i ka vetëm edhe këto fotografi.

  Ani pse ende nxënëse në shkollë të mesme, Yllka Domi, iu bashkua Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

  E me 7 maj, në luftimet e ashpra me forcat serbe këtu në Çabrat, ajo ra heroikisht, duke u bërë nga dëshmoret më të reja të luftës së UCK-së.

  Sipas nënës së saj, ajo nuk mund ta pranonte të vdiste ndryshe.

  Nëna e Yllkës, Dashuria, nuk e ka të lehtë të flas për bijën dëshmore.

  Ndërsa thotë se fillimisht iu tha se Yllka ishte plagosur.

  16 vjecarja, Yllka Domi, ishte në vitin e fundit të shkollës së mesme, dhe nga nxënëset më të dalluara.

  Por, tek ajo dëshira për ta parë vendin e lirë, triumfoi kundrejt asaj për të diplomuar.

  E në shkollën “Mazllum Këpuska”, poezitë dhe shkrimet e Yllka Domit, tani ruhen brenda këtij libri.

  Profesori i Historisë, Qemajl Kameri, kujton momentet kur ani pse në moshë të re, Yllka vazhdimisht shprehte interesim për tema që preknin çështjet kombëtare.

  Madje edhe në hartimet shkollore, temat që i prekte Yllka, kishin të bënin më çështjet kombëtare.

  Por, serbët nuk u mjaftuan vetëm më vrasjen e Yllkës.

  Ata për ta humbur cdo gjurmë të krimit, e zhvarrosën trupin e saj dhe të shumë shqiptarëve në Gjakovë.

  Trupi i Yllka Domit, u gjet më pas brenda një varri masiv në Batajnicë të Beogradit.

  Ajo u varros në vitin 2003, në varrezat e dëshmorëve të Çabratit.

  Ndërsa për këtë, sa ishte gjallë, kishte shkruar edhe këtë poezi.

  Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA
  Nga Rubrika
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Kosovës,  Albin Kurti, sot feston ditëlindjen e 48. Kurti ka lindur më 24 mars 1975 në Prishtinë. Kurti është kryeministri...
  Lajme24 Mars 2023
  Një person me lëndime në kokë dhe këmbë është paraqitur në stacionin policor Leposaviq dhe ka deklaruar se është sulmuar fizikisht dhe...
  Lajme24 Mars 2023
  Mjeku në Klinikën e Urologjisë, Liridon Selmani, ka reaguar pasi që ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, të enjten e vizitoi këtë Klinikë...
  Të tjera
  Kronika24 Mars 2023
  Gjatë ditës së djeshme një burrë është therur me thikë në rrugën “Agim Ramadani” në Viti. Viktima është dërguar për tretman mjekësor...
  Lajme24 Mars 2023
  Liderёt e Bashkimit Evropian nёpёrmjet tё konkluzave kanё pёrshendetur marrëveshjen e arritur nё Ohёr të Mqedonisë së Veriut, nё mes tё kryeministrit...
  Lajme24 Mars 2023
  Trepça ka hapur rreth 100 vende të lira të punës. Është hapur konkurs i brendshëm për punëtorë në Minierë LINKU KËTU
  Bota/Rajoni24 Mars 2023
  Tanzania ka njoftuar shpërthimi e një sëmundje vdekjeprurëse e cila vjen nga virusi Marburg. Deri më tani janë shënuar 5 viktima si...
  Lajme24 Mars 2023
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, bashkë me kabinetin qeveritar sot do të bëjë homazhe në Kompleksin Memorial “Dëshmorët e Kombit”...
  Lajme24 Mars 2023
  Bordi i Zyrës së Rregullatorit për Energji, në mbledhjen e mbajtur të enjten, ka vendosur për shtrenjtim të çmimit të rrymës. Ky...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.