Bota/Rajoni

Përmbytje të mëdha në Lisbonë, një grua e vdekur – VIDEO

Përmbytje të mëdha në Lisbonë, një grua e vdekur – VIDEO
09:48 | 08 Dhjetor 2022

Autoritetet lokale në kryeqytetin portugez të Lisbonës kanë shpallur gjendjen e alarmit të lartë dhe u kanë kërkuar njerëzve të qëndrojnë brenda pasi shirat e dendur kanë shkaktuar përmbytje, duke fshirë makinat dhe duke hyrë në ndërtesa, duke vrarë të paktën një person.

Agjencia portugeze meteorologjike IPMA ka lëshuar një paralajmërim moti “të kuq” për Lisbonën, si dhe rrethin fqinj të Santarem dhe rajonin jugor të Algarve, për shkak të reshjeve intensive dhe erërave të forta, të cilat pritet të vazhdojnë edhe sot. Në Lisbonë, mbrojtja civile raportoi qindra incidente, nga rrugët e përmbytura, stacionet e trenave dhe teatrot e deri te spitalet, dhe se autoritetet duhej të mbyllnin rrugët dhe tunelet.

Fotot e shpërndara në mediat sociale gjithashtu treguan përmbytje në pjesë të aeroportit të Lisbonës, duke shkaktuar devijimin e dy fluturimeve, pas së cilës një zëdhënëse tha se aeroporti ishte “operativ”.

Komandanti i mbrojtjes civile Andre Fernandes tha në një konferencë shtypi se një grua 55-vjeçare vdiq në një bodrum të përmbytur në Alges, afër Lisbonës. Burri i saj, i cili ishte gjithashtu në bodrum, u shpëtua dhe mbijetoi.

“Ne u bëjmë thirrje njerëzve që të mos largohen nga shtëpitë e tyre gjatë këtyre periudhave të shiut të dendur,” tha Fernandes, duke u kërkuar atyre që jetojnë në zona të ulëta të “kërkojnë strehim” në vende më të sigurta.

Zyra e kryebashkiakut të Lisbonës u kërkoi gjithashtu njerëzve të qëndrojnë brenda dhe kryebashkiaku Carlos Moedas vizitoi disa zona të përmbytura, duke njoftuar se puna vendimtare për ndërtimin e një tuneli kullues prej pesë kilometrash do të fillonte së shpejti.

“Këto ndryshime (për shkak të ngrohjes globale) janë të tmerrshme”, tha Moedas, duke shtuar, “Duhet të jemi të përgatitur”./FrontOnline/

Bigbrother Vip Kosova dhe Bigbrother Vip Albania në Artmotion

Të tjera