×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përmbytje në veriperëndim të Turqisë, raportohet për katër të vdekur

  FrontOnline
  22 Qershor 2020

  Të paktën katër persona kanë humbur jetën nga përmbytjet që përfshinë provincën veriperëndimore të Turqisë, Bursa, njoftuan zyrtarët herët të hënën.

  Sipas informacioneve të marra nga ekipet të përfshira në operacionet e kërkim-shpëtimit, dy nga katër personat e zhdukur janë gjetur të vdekur, transmeton Anadolu Agency.

  Të dielën e vonë, Yakup Canbolat, guvernatori i provincës Bursa, tha se sipas një vlerësimi fillestar, dy njerëz kishin vdekur dhe katër ishin të humbur në përmbytje.

  Përmbytjet kanë ndodhur në rrethin Kestel, duke paralizuar jetën në lagjet rurale Dudakli, Narlidere, Aksu dhe Kayacik.

  Operacionet intensive të kërkim-shpëtimit janë duke u realizuar në zonat e goditura nga përmbytja nga 257 pjesëtarë, 134 prej të cilëve janë të xhandarmerisë.

  Ministri i Brendshëm, Süleyman Soylu, ka mbërritur në Kestel me udhëzimet e presidentit Recep Tayyip Erdogan për të inspektuar zonën.

  Sipas vlerësimeve të tij fillestare, Soylu tha se reshjet janë shumë më të larta nga normat sezonale.

  Ai tha se tani për tani, e vetmja gjë që ekipi i shpëtimit mund të bëjë është gjetja e të zhdukurve.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Gjykatësja federale e qarkut Aileen Cannon ka hedhur poshtë çështjen e dokumenteve të klasifikuara kundër Donald Trump, raporton CNN. Në një vendim...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Një alarm i kuq është në fuqi për të gjithë Kroacinë, pasi vendi vazhdon të përkeqësohet nga një valë e të nxehtit,...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Drejtori i IKD-së, Ehat Miftaraj, ka reaguar lidhur me debatin e fundit rreth çmimeve në plazhet e Shqipërisë. Miftaraj ka theksuar se...
  Lajme15 Korrik 2024
  Presidentja e Republikës së Kosovës, Vjosa Osmani, ka pritur sot në takim ambasadorin e Mbretërisë së Bashkuar në Kosovë, Jonathan Hargreaves, me...
  Lajme15 Korrik 2024
  Forcat e Armatosura Shqiptare do të marrin një ndihmë prej 13 milionë eurosh nga Bashkimi Europian. Këshilli Europian e ka miratuar sot...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ministria e Drejtësisë i ka publikuar vendimet për emërimin e 100 noterëve të rinj të cilët janë përzgjedhur përmes dy proceseve, atij...
  Lifestyle15 Korrik 2024
  Kur vjen puna te humbja e peshës, terma të tilla si “kalori të pakta”, “zero kalori” dhe “prerja e kalorive” janë hedhur...
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.