Lajme

Përkujtohet në 100 vjetorin e lindjes mësuesi Hasan Preniqi

Përkujtohet në 100 vjetorin e lindjes mësuesi Hasan Preniqi
18:40 | 15 Korrik 2020

Nesër është përvjetori i 100-të i dit’lindjes së mësuesit Hasan Xhemajl Preniqi në fshatin Hade.

Preniqi ishte i shkolluar në Kosovë për pedagogji, ndërsa gjatë periudhës së shërbimit ushtarak obligativ tregoi pjekuri të madhe ushtarake e politike, shkruan lajmi.net.

Pas dy vitesh si ushtar, ati iu dha e drejta për pushim dhe pasi u kthye përsëri në ushtri, ai në mënyrë misterioze vdiq. Trupi i tij pushon në Sushak. Dhe nuk u lejua kurrë të kthehet në vendlindje.

Preniqi gjatë kohës që ishte ushtar kishte mësuar shqiptarëve shkrim dhe lexim, mbante edhe ligjërata politike për eprorët ushtarakë.

Shkëlqim Devolli takon guvernatorin e Texasit, Greg Abbott, flasin për rritje bashkëpunimi Kosovë – ShBA

Të tjera