×
 • Lajme
 • Lajme

  Përkujtohet në 100 vjetorin e lindjes mësuesi Hasan Preniqi

  FrontOnline
  15 Korrik 2020

  Nesër është përvjetori i 100-të i dit’lindjes së mësuesit Hasan Xhemajl Preniqi në fshatin Hade.

  Preniqi ishte i shkolluar në Kosovë për pedagogji, ndërsa gjatë periudhës së shërbimit ushtarak obligativ tregoi pjekuri të madhe ushtarake e politike, shkruan lajmi.net.

  Pas dy vitesh si ushtar, ati iu dha e drejta për pushim dhe pasi u kthye përsëri në ushtri, ai në mënyrë misterioze vdiq. Trupi i tij pushon në Sushak. Dhe nuk u lejua kurrë të kthehet në vendlindje.

  Preniqi gjatë kohës që ishte ushtar kishte mësuar shqiptarëve shkrim dhe lexim, mbante edhe ligjërata politike për eprorët ushtarakë.

  Punimet në rrjet, KEDS njofton për vendet që s’do të kenë rrymë
  Nga Rubrika
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Kryetari i kuvendit, Glauk Konjufca, ka thënë se nëse koncepti i vetëmenaxhimit për komunat me shumicë serbe nuk ndërtohet në një marrëveshje...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Sipas kreut të Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, Kurti e ka humbur shansin në Bruksel dhe Ohër dhe ai ka shans që të...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Të tjera
  Vip08 Dhjetor 2023
  Moderatori i spektaklit Alaudin Hamiti ia ka bërë një pyetje Blerandos, “dikush të sheh si lojtar të fortë dikush më pak të...
  Vip08 Dhjetor 2023
  Blerando ka folur për shoqërinë e tij më Bleron brenda shtëpisë së Big Brother VIP Kosova 2. Ai ka thënë se është...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot me diell dhe vranësira të ulëta në orët e mëngjesit, të cilat në orët vijuese...
  Lajme08 Dhjetor 2023
  Fondi Sovran i Kosovës i cili ka kaluar në leximin e parë në Kuvendin e Kosovës është diskutuar sot në EURO n’7....
  Sport08 Dhjetor 2023
  Juventusi ka arritur të shënojë fitore ndaj Napolit me rezultat 1-0 në derbin e javës së 15-të të Serie A. Pjesa e...
  Bota/Rajoni08 Dhjetor 2023
  Shtetet e Bashkuara kanë vënë veto në Rezolutën e cila ka bërë thirrje për armëpushim të menjëhershëm në Gazë. 13 nga anëtaret...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.