×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përkeqësohet kriza e urisë në Siri

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Siria do të përballet me një krizë urie të pa paraparë deri tani, me më shumë se 9,3 milionë njerëz që janë në mungesë të ushqimit adekuat, gjersa shpërthimi i koronavirusit mund të përkeqësohet në këtë shtet, kanë thënë agjencitë e OKB-së të premten, shkruan Reuters.

  Programi Botëror i Ushqimit (WFP) tha gjatë një takimi në Gjenevë se në gjashtë muajt e fundit, numri i njerëzve që nuk kanë gjëra elementare për të ngrënë është rritur për 1,4 milionë.

  Edhe çmimet e ushqimeve janë shtrenjtuar për 200% brenda në më pak se një vit për shkak të rënies së ekonomisë në Libanin fqinj, dhe për shkak izolimit të Sirisë si rezultat i pandemisë së COVID-19, ka thënë zëdhënësja e WFP-së Elisabeth Byrs.

  Pas nëntë vjetëve të konfliktit të armatosur, më shumë se 90% e popullatës së Sirisë jeton me më pak se 2 dollarë në ditë, andaj skamja dhe nevojat humanitare janë në rritje e sipër, tha Akjemal Magtymova, përfaqësuesja e OBSH-së për Sirinë, transmeton KOHA.

  Më pakë se gjysma e spitaleve në Siri janë funksionale, gjersa gjysma e fuqisë së punëtorëve mjekësorë kanë ikur që nga nisja e konfliktit, ka thënë ajo, duke shtuar se ata që kanë mbetur po përballen me “rrezik të vazhdueshëm të kidnapimit dhe vrasjeve”.

  Autoritetet kanë raportuar 248 infektime me koronavirus, përfshirë 9 vdekje në rajonet që kontrollohen nga qeveria, ndërsa pesë raste dhe një vdekje janë regjistruar në verilindje të Sirisë e cila administrohet nga Kurdët, tregojnë shifrat e OBSH-së.

  “Numrat zyrtarë paraqesin një numër tepër të vogël të shifrave reale në Siri” tha Richard Brennan, drejtori rajonal i emergjencave në OBSH.

  Festo Bajramin me ofertën All Inclusive të Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.