Bota/Rajoni

Përkeqësohen përmbytjet në Australi, mijëra ikin nga shtëpitë e tyre

Përkeqësohen përmbytjet në Australi, mijëra ikin nga shtëpitë e tyre
10:42 | 05 Korrik 2022

Shirat e stuhishme vazhduan të bien sot në bregun lindor të Australisë, duke intensifikuar krizën e përmbytjeve të Sidneit pasi mijëra banorë të tjerë u urdhëruan të largoheshin nga shtëpitë e tyre pasi lumenjtë u ngritën shpejt mbi nivelet e rrezikshme.

Rreth 50,000 banorëve të Uellsit të Ri Jugor, shumica në periferitë perëndimore të Sidneit, u është thënë ose të evakuohen ose janë paralajmëruar se mund të marrin një urdhër evakuimi, thanë autoritetet. Të hënën, 30,000 u mbuluan nga udhëzime të tilla.

“Kjo ngjarje është larg përfundimit,” u tha gazetarëve Kryeministri i Uellsit të Ri Jugor Dominic Perrottet. “Kudo që të jeni, ju lutemi kini kujdes kur vozitni në rrugët tona. Ka ende rreziqe të konsiderueshme të përmbytjeve të shpejta.”

Kryeministri Anthony Albanese, i cili u kthye sot në Australi pas një udhëtimi njëjavor në Evropë, tha se do të vizitojë zonat e prekura me Perrottet të mërkurën.

 

Një fatkeqësi natyrore e shpallur

Qeveria federale i ka shpallur përmbytjet një fatkeqësi natyrore, duke ndihmuar banorët e prekur nga përmbytjet të marrin mbështetje financiare emergjente. Një stuhi që solli shi për një vit në disa zona për tre ditë – ka të ngjarë të lehtësohet në Sidnei nga e marta, tha Byroja e Meteorologjisë e vendit (BoM).

Por rreziku i përmbytjeve mund të qëndrojë për një javë pasi shumica e pellgjeve të lumenjve ishin afër kapacitetit maksimal edhe para këtyre përmbytjeve. Në disa rajone, prej të shtunës kanë rënë 800 mm shi. Reshjet mesatare vjetore në Australi janë rreth 500 mm.

Në disa vende të përmbytura parashikohen erëra deri në 90 km në orë, gjë që rrit rrezikun e rënies së pemëve dhe linjave të energjisë elektrike.

 

Rrugë dhe ura të përmbytura në perëndim të Sidneit

Përmbytje të mëdha kanë goditur Windsor në perëndim të Sidneit, përmbytjet e treta dhe më të këqija në zonë këtë vit, sipas Zyrës Met.

Pamjet në mediat sociale treguan rrugë dhe ura të zhytura në ujë, ndërsa ekuipazhet e emergjencës shpëtuan njerëzit nga automjetet pjesërisht të zhytura në ujë.

Nigel Myron, një banor në Windsor, tha se kishte përgatitur një varkë me fryrje në rast se duhej të evakuohej, megjithëse donte të kthehej në vendin e tij pasi uji të tërhiqej.

“Në fund të ditës, çfarë mund të bëni? Çfarë ka, ne rindërtojmë pasi përmbytjet vijnë e shkojnë,” tha Myron për televizionin ABC./FrontOnline/

Apliko online për kredi në IBAS, përfito subvencionim nga Qeveria

Të tjera