×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Përkeqësimi i situatës me koronavirus, këto vende kanë kthyer izolimin

  FrontOnline
  14 Korrik 2020

  Situata e pandemisë në të gjithë botën javët e fundit është përkeqësuar. Kështu shumë vende janë detyruar të rimbyllin disa rajone.

  Afrika e Jugut ka rikthyer një shtetrrethimin përgjatë orëve të natës. Kryeqyteti kolumbian Bogotá, për dy javë do të jetë i izoluar.

  Qyteti i dytë më i madh në Australi, Melbourne, javën e kaluar izoloi 5 milionë banorë për gjashtë javë. Victoria, në juglindje të Australisë, mbylli kufijtë me Uellsin e Ri Jugor dhe Australinë e Jugut.

  Izraeli gjithashtu ka shtuar masat, pas rritjes së numrit të të infektuarve.

  Në Azi, një zonë në Philippines, pritet të izolohet për dy javët e ardhshme. OBSH ka paralajmëruar se fundi i epidemisë është ende shumë larg, dhe nëse situata do të vijojë me numra të tilla, situata do të përkeqësohet ndjeshëm.

  “Nëse nuk ndiqen rregullat bazë, kjo pandemi do të shkojë vetëm në një drejtim. Do të përkeqësohet dhe përkeqësohet”, tha drejtori i OBSH-së.

  Kush ështe kosovari THE VICTOR që synon tregun e jashtëm? (video)
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Reshjet e ditëve të fundit kanë shkaktuar përmbytje në disa zona të Nju Jorkut, duke bllokuar qarkullimin e mjeteve dhe trenave për...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Një adoleshent që vrau katër nxënës në shkollën e mesme të Oksfordit në Miçigan të ShBA-së do të dënohet me burgim të...
  Bota/Rajoni29 Shtator 2023
  Nga java e ardhshme, Norvegjia do të ndalojë në vend hyrjen e makinave të regjistruara në Rusi. Vendi, njëherësh anëtare e NATO-s,...
  Të tjera
  Lajme29 Shtator 2023
  Kuvendi Komunal në Leposaviq ka miratuar buxhetin për vitin 2024. Në mbledhjen e mbajtur gjithashtu është nderuar me 1 minut heshje heroi,...
  Lajme29 Shtator 2023
  Koordinatori për komunikime strategjike në Këshillin e Sigurisë Kombëtare të SHBA-së, John Kirby, shprehu shqetësimin e Uashingtonit, për siç tha, “dislokimin e...
  Sport29 Shtator 2023
  Drita dhe Gjilani ndeshjen e xhiros së tetë në “Albi Mall” Superligë do ta zhvillojnë në stadiumin “Sami Kelmendi” në Lipjan. Kështu...
  Lajme29 Shtator 2023
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka shpesë që bashkësia ndërkombëtare do t’i japë përgjigje veprimit agresor të Serbisë në mënyrë të duhur....
  Lajme29 Shtator 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Arben Gashi, ka propozuar që vila e Milan Radojicicit me pamje kah Ujmani, të përdoret për...
  Lifestyle29 Shtator 2023
  Për shumë njerëz mënyra se si nisin ditën bëhet përcaktuese për vijimësinë e saj. Dikush nuk i reziston urisë dhe i futet...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.