Bota/Rajoni

Përhapja e Coronavirusit në botë, Corona ndërpren prodhimin e birrës

Përhapja e Coronavirusit në botë, Corona ndërpren prodhimin e birrës
12:15 | 03 Prill 2020

Corona është detyruar ta ndërprejë prodhimin e birrës.

Corona po ndalon përkohësisht prodhimin e birrës për shkak të pandemisë koronavirus, raporton Bbc.

Fabrika e birrës nga Meksika ka qenë cak i shakave gjatë gjithë kësaj krize për shkak të emrit të saj.

Një thashethem në internet madje tha se shitjet në SH.B.A. kishin rënë ndjeshëm, por kjo më vonë u mohua nga kompania që zotëron markën.

Në fakt, vendimi për të ndaluar pirjen e Koronës në Meksikë nuk ka asnjë lidhje me emrin e tij.

Grupo Modelo, e cila prodhon birrën, është shpallur një biznes jo thelbësor nga qeveria. Kjo do të thotë që puna e saj është pezulluar deri më 30 prill, si pjesë e masave që synojnë të ndalojnë përhapjen e virusit.

Grupi i birrës do të ndalojë prodhimin e Corona, e cila eksportohet në 180 vende, nga e diela.

Meksika ka më shumë se 1.500 infeksione të konfirmuara dhe të paktën 50 vdekje janë lidhur me virusin deri më tani.

“Petrol Company” ul çmimet për 15 %. Ja sa kushton një litër naftë

Të tjera