×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Përdorimi i birrës ndikon në shkëlqimin e flokëve dhe lëkurës

  FrontOnline
  03 Nëntor 2019

  Jo të gjithë e dinë që birra mund të gjejë përdorim të vlefshëm edhe në kozmetikë pasi ndihmon në përmirësimin e shëndetit të lëkurës dhe flokëve. Majaja e birrës, vitaminat dhe mineralet e gjendura në të janë përbërës të mrekullueshëm si përbërës bukurie.

  Birra stimulon nxirjen sepse nxit prodhimin melaninës, mjafton ta spruconi në trup të përzier me pak ujë, por mos zëvendësoni kremin mbrojtës. Ai gjithsesi është i rëndësishëm pasi birra nuk ka SPF.

  Birra përmban silic i cili forcon flokët, i bën më të shndritshëm. Me 20 ml qumësht dhe 20 ml birrë përgatitet një maskë të cilën duhet ta mbani disa minuta në flokë të sapo larë. Pas shpëlarjes aplikoni balsam dhe flokët tuaj do të jenë të shndritshëm dhe të shëndetshëm.

  Me tre luleshtrydhe dhe një lugë birrë përgatitet një maskë eksfoliuese e mrekullueshme për lëkurën. Mjafton ta mbani çerek ore dhe ta aplikoni dy herë në javë.

  Birra zbut kallot e këmbëve, nëse nëse bashkoni gjysmë gote prej saj me dy filxhanë çaj mente.

  Birra forcon thonjtë e dobët për shkak të prezencës së selenit, kaliumit dhe biotinës. Në një gotë përzieni birrë, vaj ulliri të ngrohtë dhe pak uthull molle të pafiltruar. Zhysni thonjtë dhe bëjeni kët procedurë tre herë në javë./Front Online/

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka...
  Lifestyle30 Nëntor 2023
  DASHI Komunikimi me të tjerët do jetë shumë i mirë sot. Do keni edhe një fuqi bindëse për t’u adhuruar. Nëse jeni...
  Lifestyle29 Nëntor 2023
  “Ankthi i mëngjesit ” nuk është një term mjekësor, por i referohet niveleve të rritura të “hormonit të stresit”, pra kortizolit në...
  Të tjera
  Vip30 Nëntor 2023
  Banorët e shtëpisë së “Vëllait të Madh”, teksa po qëndronin në oborr, diskutonin edhe për tema të ndryshme. Ata biseduan edhe për...
  Vip30 Nëntor 2023
  Teksa po përgatisnin ushqimin, banorët e Big Brother VIP Kosova, Linda dhe Azemi po bisedonin se kush mund të dalë nesër nga...
  Vip30 Nëntor 2023
  Legjenda e telenovelës së famshme britanike ‘Brookside’ ka vdekur pesë vjet pasi u diagnostikua me kancer në prostatë. Aktori, i njohur për...
  Vip30 Nëntor 2023
  Banori i Big Brother VIP Kosova, Lumbardhi ka thumbuar Bleradon në raportin e tij me Albën. “Je shukë, prej që ke filluar...
  Ekonomi30 Nëntor 2023
  Ashtu si në tregjet ndërkombëtare, edhe në Kosovë janë rritur nevojat për modernizimin e sistemeve dhe përshtatjen e tyre me standardet ndërkombëtare....
  Lajme30 Nëntor 2023
  Policia e Kosovës ka lëshuar një komunikatë për aksionin e sotëm policor në lidhje me grabitjen e armatosur në Suharekë. Policia ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.