×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Për një javë me Coronavirus në Maqedoni janë infektuar 7.280 persona dhe kanë vdekur 127 persona

  FrontOnline
  11 Nëntor 2020

  Sipas raportit të Institutit për Shëndet Publik, e që ka të bëjë për periudhën prej 2 deri 8 nëntor, gjithsej janë testuar 19.719 persona e që është një rritje prej 13.3 për qind në krahasim me javën e kaluar.

  Gjatë kësaj periudhe janë regjistruar 7.280 raste të reja në 35 qytete të vendit, që është rritje prej 25.5 për qind më shumë në krahasim me javën e kaluar, njofton Telegrafi Maqedoni.

  Pjesa më e madhe e rasteve të regjistruara janë nga Shkupi 44.7%, ndërsa përqindja e të infektuarve është 37 për qind nga gjithsej të testuarit.

  Personat mbi moshën 60 vjet janë më të prekurit prej 7.280 rasteve të kësaj jave me 21.2 për qind apo 1.543 raste. Numër të madh ka grupi prej 30-39 vjet me 19.9 për qind apo 1.452 raste, grupi prej 40-49 vjet ka 1.403 raste apo 19.3 për qind, dhe grupi 50-59 vjet ka 1.401 raste apo 19.2 për qind. Grupi i moshës prej 20 deri 29 vjet ka 1.090 raste apo 15% ndërsa më pak raste të reja kanë fëmijët prej 0-9 vjet me 120 raste apo 1.6% dhe fëmijët prej 10 deri 19 vjet me 252 apo 3.5 për qind nga numri i përgjithshëm i rasteve të kësaj jave.

  Sipas rapirit, 3758 persona janë burra dhe 3.522 janë gra. Gjithashtu gjatë kësaj periudhe janë shëruar 3.114 persona të cilët janë shëruar në shtëpi e që është për 852 më shumë se java e kaluar. Janë regjistruar 127 vdekje në 22 qytete që është një rritje prej 41.1% në krahasim me javën e kaluar.

  Prej rasteve të vdekjes, 94 persona kanë qenë mbi 60 vjet, 19 pacientë kanë qenë në grupin 50-59 vjet, 9 raste të vdekjes në grupin 40-49, 4 raste në grupin 30-39 dhe 1 rast grupi 20-29 vjet.

  Rame Lahaj, ambasador i VISA Infinite kartelës së Bankës TEB
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Dronët ukrainas kanë goditur një sistem të mbrojtjes ajrore S-400 Triumph pranë qytetit rus të Belgorodit. Mediet ukrainase raportojnë se sulmi është...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  60-vjeçari i arrestuar javën e kaluar për vrasjen e reperit Tupac Shakur doli për herë të parë në gjykatë të mërkurën në...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Një varkë prej druri e mbushur me 280 njerëz që mbërriti në ishullin Kanarie të El Hierro mendohet të jetë anija më...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Ministrja e Jashtme gjermane Annalena Baerbock nesër do të vizitojë Shqipërinë ku do të takohet edhe me ministrat e jashtëm të Kosovës...
  Lajme04 Tetor 2023
  Policia dhe Dogana e Kosovës kanë parandaluar kontrabandimin me mallra. Në rrugën malore të fshatit Malinë të Maqedonisë së Veriut që lidhet...
  Sport04 Tetor 2023
  Trepça ka fituar ndaj Tindastollit në kualifikimet për FIBA Europe Cup. Mitrovicasit fituan me rezultat 69:77. Mikaile Tmusic me 22 pikë dhe...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky deklaroi se Ukraina do të bëjë gjithçka për të ruajtur mbështetjen e Shteteve të Bashkuara dhe Evropës në...
  Vip04 Tetor 2023
  Aktorja Julia Ormond e ka paditur producentin Harvey Weinstein për sulm seksual. Në padinë e ngritur të mërkurën dhe të siguruar nga...
  Bota/Rajoni04 Tetor 2023
  Senati amerikan ka miratuar emërimin e James O’Brien si Ndihmës-Sekretar i Shtetit për Çështje Evropiane dhe Euroaziatike. O’Brien ka fituar besimin e 67...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.