Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Peci: Guxo e pranon marrëveshjen e Ohrit, marrëveshjet e kaluara që shkelin Kushtetutën s’duhet të zbatohen

  FrontOnline
  31 Mars 2023

  Kryetari i partisë Guxo, Faton Peci ka thënë se partia e tij, që është në koalicion me Lëvizjen Vetëvendosje, pajtohet me marrëveshjen e arritur me Serbinë në Ohër, por ka thënë se nuk duhet pranuar marrëveshjet e mëparshme që bien ndesh me Kushtetutën e Kosovës.

  Peci ka deklaruar se nëse Guxo nuk do të pajtohej me marrëveshjen e arritur, këtë gjë do ta bënte publike.

  “Ne në parim pajtohemi, por çështja është që nuk ka përfunduar ende aspekti i zbatueshmërisë së saj. Në rast se nuk do të pajtoheshim ne do ta bënim publike dhe do ta tregonim vendimin e radhës”, ka thënë ai në “DPT te Fidan Jupolli”.

  “Në esencë në marrëveshje Asociacion nuk ka askund, sepse ka vetëmenaxhim. Nuk duhet pranuar ato marrëveshje që bien në kundërshtim me Kushtetutën”, ka shtuar ai.

  Peci ka thënë se Kurti është konsutluar edhe me Guxo-n, në kuadër të koordinimit mes krerëve institucionalë.

  “Koordinim ka pasur mes krerëve të institutcioneve dhe takimeve të stërzgjatura për t’i diskutuar këto gjëra. Ka pasur takime mes kryeministrit, presidentes, kryetarit të kuvendit dhe ministres së punëve të jashtme. Këto procese janë dinamike. Ideja që të gjithë të jenë bashkë… duhet kuptuar që duhet pasur edhe një dozë diskrecioni për të mos e cenuar interesin publik”, ka thënë ai.

  “Ka pasur diskutime, edhe pro et contra, në kuptimin e modaliteteve që duhet përdorur për pozicionin e Kosovës. Qenësore është se cili do të ishte pozicioni tjetër nëse Kosova do ta refuzonte një marrëveshje të tilla”, ka shtuar ai.

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Lajme03 Qershor 2023
  Ish-ministri i jashtëm i Kosovës Enver Hoxhaj ka thënë se kërkesa që zgjedhjet të përsëriten në veri dhe të organizohen nga OSBE-ja,...
  Lajme03 Qershor 2023
  Komanda e Forcave të Përbashkëta Aleate në Napoli e cila i shërben Aleancës së NATO-s përmes përgatitjes, planifikimit dhe kryerjes së operacioneve...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ditët e fundit kanë sjellur reshje të mëdha të shiut në disa qytete të Kosovës. Në Skenderaj, reshjet kanë qenë dukshëm më...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti i Kirgistanit tha të shtunën se ish-republika e tij sovjetike ishte gati të  bashkëpunonte me BE-në. “Kirgistani është i gatshëm të...
  Lajme03 Qershor 2023
  Ministri i Punëve të Brendshme të Maqedonisë së Veriut, Oliver Spasovksi, ka thënë këtë të shtune se marrëdhëniet pozitive ndërmjet Kosovës dhe...
  Vip03 Qershor 2023
  Capital T, Majku dhe Ledri, kanë bashkuar forcat e tyre për një bashkëpunim. Ky bashkëpunim tashmë është publikuar. ‘’Yjet Dalin Natën’’, quhet...
  Lajme03 Qershor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka shprehur ngushëllime për aksidentin tragjik në Indi ku mbeten të vrarë mbi 260 persona. Kreu i...
  Vip03 Qershor 2023
  Moderatorja Klea Huta dhe këngëtari Elgit Doda do të kurorëzojë lidhjen e tyre ditën e nesërme. Sipas ‘Vip Magazine’, çifti ka zgjedhur...
  Bota/Rajoni03 Qershor 2023
  Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, është betuar të shtunën për mandatin e ri presidencial në Ankara. Teksa e ka lexuar betimin, ai...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.