Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  PDK e prerë: VV ta dorëzojë në Kuvend mocionin për rrëzimin e Qeverisë Hoti, do e përkrahim

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Nga Partia Demokratike e Kosovës (PDK), e kanë ritheksuar qëndrimin e tyre se do e përkrahin rrëzimin e Qeverisë që për drejtim ka Avdullah Hotin e LDK-së.

  Sekretari i kësaj partie, Betim Gjoshi për GazetaBlic ka deklaruar se në rast se Vetëvendosje e procedon në Kuvend mocionin, PDK do ta përkrahë atë.

  Gjoshi ka deklaruar si PDK-ja nuk do t’i bashkohet Qeverisë Hoti.

  Partia Demokratike e Kosovës do të vazhdojë të mbetet në opozitë dhe do ta luaj rolin opozitar. Nuk ka ndonjë lëvizje në atë drejtim. Ne kemi një qeveri të lodhtë, e cila është vazhdimësi e asaj qeverisë të parë të mashtrimit, që nuk ofron asgjë të mirë për qytetarët. Ne nga këndi i opozitës po vazhdojmë të japim kontributin tonë”, ka thënë ai.

  Të gjitha subjektet e dinë se si rrëzohet një qeveri. Për ta rrëzuar një qeveri duhet 61 vota në Kuvend. Ne s’kemi parë ndonjë seriozitet nga Lëvizja Vetëvendosje. Ne iu kemi thënë që kurdo që ata dorëzojnë një mocion në Kuvend do e përkrahim, por kjo nuk varet as nga ne e as nga VV, pasi duhet të bashkohet edhe një partner i koalicionit t’i bashkohet kësaj iniciative”, ka thënë ai.

  Natën e Kurban Bajramit Petrol Company shpërndan 40 pako ushqimore për fëmijët jetim në Kosovë
  Nga Rubrika
  Lajme20 Mars 2023
  Oda e Avokatëve të Kosovës njofton për vdekjen e avokatit Orhan Rekathati. Oda e Avokatëve të Kosovës, i shprehë ngushëllimet më të...
  Lajme20 Mars 2023
  Kryeministri Kurti sot do ta vizitojë shkollën Fillore të Mesme të Ulët “Elena Gjika”. Sipas ZKM-së, kjo vizitë do të bëhet me...
  Lajme20 Mars 2023
  Dhomat e specializuara kanë njoftuar se sot mbahet konferencë në rastin gjyqësor Thaçi dhe të tjerët. Ndryshe aktakuza e parë kundër katër...
  Të tjera
  Lajme20 Mars 2023
  Tridhjetë e shtatë vjeçari Dejan Vodeniçar nga Zrenjanini pretendon se është sulmuar mbrëmjen e së shtunës pasi disa herë kishte fyer presidentin...
  Lajme20 Mars 2023
  Policia ka identifikuar personin që voziti veturën me shpejtësi 110 km/h në një zonë 40 km/h në Vushtrri. Ai është gjobitur me...
  Lajme20 Mars 2023
  Ambasadori i SHBA-ve në Kosovë, Jeff Hovenier ka thënë se zbatimi i marrëveshjes së arritur mes Kosovës dhe Serbisë, është kritik për...
  Lajme20 Mars 2023
  Sot me fillim nga ora 11:00, do të mbahet mbledhja e Kryesisë së Kuvendit të Republikës së Ksovës, në të cilën në...
  Lajme20 Mars 2023
  177 raste aktive janë aktualisht në Kosovë. Sipas IKSHPK-së, dje janë regjistruar 8 raste të reja nga 57 testimet e bëra.
  Lajme20 Mars 2023
  Gjermania, NATO, Turqia kanë përshëndetur dakordimin e arritur të shtunën në Ohër për zbatimin e marrëveshjes për normalizmin e marrëdhënieve Kosovë-Serbi. Kërkesa...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.